Домой Polish — mix Szyszko: Puszcza Białowieska wpisana na listę UNESCO nielegalnie Od soboty zmiany w...

Szyszko: Puszcza Białowieska wpisana na listę UNESCO nielegalnie Od soboty zmiany w Lex Szyszko Poprawianie Lex Szyszko

263
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

— W 2014 roku łamiąc prawo, bezprawnie wpisano Puszczę Białowieską na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO — powiedział w środę na mównicy…
— W 2014 roku łamiąc prawo, bezprawnie wpisano Puszczę Białowieską na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO — powiedział w środę na mównicy sejmowej minister Jan Szyszko. Odpowiedź szefa resortu środowiska to komentarz na temat wycinki drzew na terenie Białowieskiego Parku Narodowego.
Jan Szyszko dodał w przemówieniu, że sprawa została zgłoszona do prokuratury.
Minister środowiska zauważał w środę, że zgłoszeni zostało dokonane «niejako podstępem». Jak swoją opinię argumentuje Jan Szyszko. Otóż zdaniem szefa resortu Puszcza Białowieska powinna być zaliczana do kategorii dziedzictwa kulturowo — przyrodniczego. Tymczasem ponad trzy lata temu wpisano ją na listę dziedzictwa przyrodniczego, wynika z wypowiedzi.
Komitet Światowego Dziedzictwa w 2014 r. przyjął, zgłoszony przez Polskę i Białoruś, wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej, leżącej po obu stronach granicy, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starania trwały od 2008 r.
Wycinka za zgodą gminy i po wniesieniu opłaty. Od dziś zmiany w Lex Szyszko
Od soboty zaczynają obowiązywać poprawione przepisy dotyczące wycinki drzew na p… zobacz więcej »
Minister przekonywał, że obecnie na terenie Puszczy mamy do czynienia z prawną sprzecznością. Z jednej strony są przepisy UE — które jak zaznaczył minister — nakazują ochronę występujących tam siedlisk, a z drugiej przepisy UNESCO, które mówią «nietknięte ręką człowieka i w związku z tym nie wolno tego użytkować». Szyszko wskazał, że «można się zapisać do tych, którzy są albo za jedną koncepcją, albo za drugą». — Albo za koncepcją UNESCO, albo za koncepcją respektowania prawa UE, gdzie trzeba chronić i przywrócić siedliska i gatunki, które zostały tam zniszczone — zaznaczył.
Od soboty zaczynają obowiązywać poprawione przepisy dotyczące wycinki drzew na p… zobacz więcej »
Szef MŚ poinformował, że prowadzona jest analiza ekonomiczna, ile kosztowała utrata siedlisk i gatunków oraz ile kosztować będzie ich przywrócenie. Dodał, że prowadzona jest także analiza z punktu widzenia emisji i pochłaniania CO2 w puszczy. Zwrócił uwagę, że jest to istotne w związku z konwencją klimatyczną ONZ i porozumieniem paryskim z 2015 r., które — jak podkreślił — mówią o wykorzystaniu dwutlenku węgla, jego pochłaniania do regeneracji układów przyrodniczych. «Ten eksperyment jest również założony» — powiedział.
Szyszko mówił z trybuny sejmowej, że drzewa w puszczy tętniły życiem w 2007 r., kiedy dziesięcioletni plan urządzenia lasu pozwalał na wycinkę 140 tys. m sześc. drzew, kiedy wyznaczano obszary Natury 2000. Dodał, że sytuacja zmieniła się w 2011 roku. Wówczas «błędnymi decyzjami politycznymi» zdecydowano się zmniejszyć «pozyskanie drzew dojrzewających» do 46 tys. m sześc. Wtedy — jego zdaniem — zaburzona została gospodarka wodna w Puszczy, zaczęły zanikać siedliska Natura 2000 oraz gatunki zwierząt tam występujące. Szef MŚ przypomniał, że na terenie puszczy, kosztem 5 mln zł, prowadzona była inwentaryzacja. Zapewnił, że brało w niej udział ponad 200 specjalistów z zakresu rożnych nauk przyrodniczych (m.in. ornitolodzy, fitosocjolodzy, entomologowie) , którzy zinwentaryzowali ponad 1000 gatunków; wyznaczyli też mapy ich występowania. Monitorowany jest także Białowieski Park Narodowy. Minister zapewnił, że w tzw. strefie referencyjnej, czyli na 17 tys. ha «nic nie robimy», z kolei na pozostałych 34 tys. ha «zaczynamy naprawę sytuacji». Puszcza po polskiej stronie zajmuje 60 tys. ha, z czego Park Narodowy 10 tys. ha.
Autor: ps/ms / Źródło: PAP, tvn24bis
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Continue reading...