W ocenie Amnesty International uchwalone przez Sejm nowelizacje dwóch ustaw mogą skutkować zakończeniem niezależności sądownictwa w Polsce. Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i nowelę Prawa o ustroju sądów powszechnych.
W ocenie Amnesty nowelizacja ustawy o KRS «stawia ten organ, który chroni niezależność sądów i niezawisłość sędziów, pod kontrolą parlamentu», a nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych zmienia system nominacji prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. «Decydującą rolę w tym procesie będzie miał Minister Sprawiedliwości» — podkreśla AI w przekazanym PAP w środę wieczorem komunikacie.
Według cytowanej w komunikacie badaczki AI zajmującej się Polską Barbory Cernusakovej środowe decyzje «stwarzają duże zagrożenie dla praw i wolności człowieka w Polsce».
«Prawo do sprawiedliwego procesu jest jednym z fundamentów międzynarodowego prawa praw człowieka, a także polskiej Konstytucji. Taki poziom ingerencji politycznej w sądownictwo może doprowadzić do zmniejszenia zaufania do rzetelności procesów sądowych» — oceniła Cernusakova.
«Takie głosy padają w próżnię, a Polska zmierza do sytuacji, w której władze ustawodawcza i wykonawcza będą mieć wpływ na proces wyboru sędziów, członków KRS» — uważa badaczka AI. «Zmiana spotkała się z protestami przed parlamentem» — przypomniała.
Amnesty International przypomina, że przed głosowaniami kilka organizacji międzynarodowych ostrzegały przed przyjęciem poprawki. Były wśród nich Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) oraz Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCEJ) , organ doradczy Rady Europy. Amnesty uruchomiła petycję wzywającą władze Polski do zapewnienia, że reforma sądownictwa będzie odbywała się w zgodzie z międzynarodowym prawem praw człowieka i Konstytucją RP — przypomniano w komunikacie.
AI skierowała również list otwarty do Komisji Europejskiej, domagając się uruchomienia art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który umożliwia nałożenie na państwo członkowskie sankcji, w tym zawieszenie prawa głosu.
Amnesty przypomina, że zgodnie z przyjętymi przez Sejm zasadami «członkowie KRS, organu konstytucyjnego chroniącego niezależność sądów i niezawisłość sędziów, będą wybierani przez parlament. Spośród 25 członków Rady, 15 członków będzie sędziami wybranymi przez Sejm. Pozostałych 10 zostanie mianowanych przez prezydenta oraz Sejm i Senat».
«Zgodnie z Konstytucją większość, 15 członków Rady, należy wybrać spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych» — przypomina AI w komunikacie przekazanym PAP.