Домой Polish — mix Gronkiewicz-Waltz: ws. Chmielnej 70 zostałam wprowadzona w błąd

Gronkiewicz-Waltz: ws. Chmielnej 70 zostałam wprowadzona w błąd

536
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że pełnomocnicy miasta będą uczestniczyć w pracach komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Oświadczyła, że w sprawie nieruchomości pod dawnym adresem Chmielna 70, została wprowadz
Gronkiewicz-Waltz została na czwartek wezwana przed komisję weryfikacyjną w charakterze świadka. Nie stawiła się, natomiast na briefingu prasowym poinformowała, że w pracach komisji będą uczestniczyć pełnomocnicy miasta. Na rozpoczętym o godz.11 posiedzeniu komisji stawił pełnomocnik miasta Piotr Rodkiewicz. «Od początku udostępniliśmy komisji wszelkie dokumenty, odpowiadamy na pytania. Wysłaliśmy też do komisji (…) informacje o sporze kompetencyjnym oraz informacje dlaczego nie możemy pojawić się na posiedzeniu komisji jako strona» — mówiła Gronkiewicz-Waltz na briefingu prasowym, który odbył się przed rozpoczęciem posiedzenia komisji.
«Niestety pan przewodniczący (komisji weryfikacyjnej, Patryk) Jaki albo sam został wprowadzony w błąd, albo z premedytacją wprowadził w błąd wszystkich zainteresowanych pracami komisji. Na pytanie o nasze pisma kierowane do komisji odpowiedział wprost, że taka korespondencja do komisji nie wpłynęła» — powiedziała prezydent Warszawy.
Dlatego — jak oświadczyła — odtąd w posiedzeniach komisji będą uczestniczyli pełnomocnicy miasta Warszawy.
«Nie mogę dalej tolerować mijania się z prawdą, dlatego od dziś w posiedzeniach komisji będą uczestniczyli pełnomocnicy miasta Warszawy. Zamiast pisemnie jak do tej pory, bo taka istota jest procedury administracyjnej, ona z zasady jest pisemna, ale teraz ze względu na to, że pominięto nasze pisma, nie odpowiedziano na pytania, będą pełnomocnicy działać osobiście podczas posiedzeń komisji po to, żeby tego rodzaju nieprawdy nie pozostały bez odpowiedzi, były przemilczane albo wręcz zafałszowane» — powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Odniosła się też do kwestii nieruchomości przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, którą zajęła się w czwartek komisja weryfikacyjna. Od sprawy tej nieruchomości w 2016 r. zaczęła się tzw. afera reprywatyzacyjna w stolicy.
Na mocy decyzji stołecznego ratusza z 2012 r. działka o wartości ok. 160 mln zł została przejęta przez osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców — Janusza Piecyka, mec. Grzegorza Majewskiego i Marzenę K. (siostrę «handlarz roszczeń» mec. Robert N.) . Miasto przyznało im prawo wieczystego użytkowania działki — mimo że w latach 50. odszkodowanie dostał jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii (posiadał dwie trzecie udziałów) . Po wybuchu afery beneficjenci decyzji z 2012 r. zwrócili działkę miastu.

Continue reading...