Домой Polish — mix Jak repolonizacja może wpłynąć na kredyty dla firm i stan sektora bankowego

Jak repolonizacja może wpłynąć na kredyty dla firm i stan sektora bankowego

252
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Nie widać końca przetasowań na polskim rynku bankowym (niewyjaśniona sytuacja IPO Raiffeisen Polbank, pod młotek idzie Deutsche Bank Polska) . Tym razem udział kapitału krajowego do zagranicznego raczej się jednak nie zmieni. Ale i tak nie m
Na kwestie finansowania i dostępności kredytów dla gospodarki nie można patrzeć tylko przez pryzmat wielkości udziału kapitału krajowego czy zagranicznego w sektorze bankowym. Na dostępność kredytów mają bowiem wpływ różne czynniki: fundusze własne banków, dostępność do źródeł finansowania — czyli do depozytów lub do finansowego z rynku kapitałowego krajowego i międzynarodowego. O gotowości banków do kredytowania klientów decyduje również koniunktura gospodarcza czy konkurencyjność podmiotu aspirującego, a przede wszystkim — jego zdolność kredytowa. Znaczącą rolę w finansowaniu gospodarki odgrywają też regulacje, obciążenia i ograniczenia, nakładane na sektor bankowy oraz wymagania stawiane temu sektorowi. Jeśli ustanowiono wysokie wymogi kapitałowe, to banki muszą mieć odpowiednio większe fundusze własne, by móc realizować akcję kredytową na określonym poziomie. A nie zapominajmy, że w ostatnich latach obciążenia, wymagania i ograniczenia w Polsce bardzo wzrosły, sektor był — i pewnie będzie — też bardzo mocno regulowany.
Wreszcie o możliwościach rozwoju akcji kredytowej banków decyduje tempo budowy funduszy własnych banków. Jeżeli wymagania kapitałowe rosną (np. z powodu dodatkowego podatku czy ograniczenia źródeł zysku, choćby redukcji opłaty interchange lub wprowadzania dodatkowych buforów kapitałowych) — może się okazać że zdolność banków do finansowania rozwoju będzie stopniowo maleć.
— Kwestia, czy sektor bankowy jest bardziej krajowy, czy bardziej międzynarodowy, może odgrywać ważną rolę, ale nie jest kluczowa — ocenił w rozmowie z wnp.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Continue reading...