Домой Polish — mix Mężczyzna pomógł ująć oszusta, teraz gratuluje mu osobiście szef MSWiA

Mężczyzna pomógł ująć oszusta, teraz gratuluje mu osobiście szef MSWiA

310
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Mieszkaniec Jarosławia (Podkarpackie) udaremnił oszustwo i pomógł ująć przestępcę próbującego wyłudzić pieniądze metodą «na policjanta». Postawę mężczyzny docenił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, gratulując mu prawidłowej reakcji. — Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z kraju. Poznaj opinie i komentarze. Weź udział w dyskusji.
«Wierzę, że Pański przykład to jasny sygnał dla oszustów, że nie mogą liczyć na łatwowierność Polaków» – napisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak w liście do mieszkańca Jarosławia, który nie uwierzył fałszywemu policjantowi. List ministra jarosławianin odebrał z rąk komendanta powiatowego policji w Jarosławiu i od funkcjonariuszy, którzy brali udział w zatrzymaniu oszusta.
Ze starszym mężczyzną skontaktował się człowiek podający się za policjanta i poinformował go, że jego córka spowodowała wypadek. Zażądał 31 tys. zł. za pozytywne «załatwienie sprawy». Mężczyzna nie uwierzył oszustowi. W rozmowie z nim zgodził się na przekazanie pieniędzy, ale zaraz po tym zawiadomił policję. 21-letni fałszywy policjant został zatrzymamy, podczas próby odebrania gotówki. Postawiono mu zarzut usiłowania wyłudzenia pieniędzy.
Dzięki Pana prawidłowej reakcji, przeciwko przestępcy toczy się już postępowanie karne i głęboko wierzę, że nie uniknie on zasłużonej kary. Jestem pod wrażeniem Pańskiego zachowania i czujności – napisał minister Błaszczak w liście.
Jarosławianin jest już drugą osobą wyróżnioną w ten sposób przez szefa MSWiA. Kilkanaście dni temu podobne gratulacje otrzymała 82-letnia mieszkanka Gliwic, dzięki której funkcjonariusze ujęli 64-letniego oszusta, również podającego się za policjanta.
Metody «na wnuczka» i «na policjanta» to popularny sposób wyłudzania pieniędzy od seniorów. W pierwszej, do starszej osoby dzwoni ktoś podający się za jej krewnego, np. wnuka albo kuzyna, z informacją o swoim wypadku czy chorobie. Mówi, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Potem wysyła po nie znajomego albo sam umawia go z rzekomą babcią czy dziadkiem, by odebrać pieniądze. W drugim scenariuszu pojawia się «policjant».
Zdarza się też, że oszuści sami każą ofierze zadzwonić pod numer 112, aby potwierdzić swoją historię. Senior ma to jednak zrobić bez rozłączania się, a wówczas telefon odbiera wspólnik, który potwierdzi informację. Policja przypomina, że aby zadzwonić pod numer 112, trzeba najpierw zakończyć poprzednią rozmowę.
MSWiA i policja przypominają, że jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji należy skorzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Porady może nam też udzielić dzielnicowy.

Continue reading...