Домой Polish — mix MRPiPS: reforma wejdzie w życie 1 października, pismo KE nie zaburza przygotowań

MRPiPS: reforma wejdzie w życie 1 października, pismo KE nie zaburza przygotowań

357
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Reforma emerytalna wejdzie w życie w październiku; w piśmie KE nie ma nic, co by zaburzało przygotowania do niej — powiedział w środę wiceminister resortu rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz.
W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji. Premier Beata Szydło zapoznała się z listem KE i zobowiązała minister rodziny, pracy i polityki społecznej do pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji. «Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną. Rząd pani premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom. Reforma emerytalna — obniżenie wieku emerytalnego — wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji» — powiedział Michałkiewicz. Dodał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany.
Zwrócił uwagę, że prawie 600 doradców emerytalnych pracuje w oddziałach ZUS, aby doradzać przyszłym emerytom. «Zarząd ZUS-u informuje, że system i oddziały są przygotowane na to, żeby przyjmować wnioski i udzielać świadczeń emerytalnych» — mówił.
«Chciałbym bardzo mocno powiedzieć, że pismo, które otrzymaliśmy (chodzi o pismo KE ws. wieku emerytalnego — PAP) , jest w tej chwili analizowane, przygotowujemy odpowiedź. W piśmie nie ma nic, co by zaburzało przygotowania do wdrożenia w życie obniżenia wieku emerytalnego» — zapewnił. Podkreślił, że państwa członkowskie UE mają prawo różnicować wiek emerytalny.
Michałkiewicz odniósł się do unijnej dyrektywy przywoływanej w liście KE. «Artykuł z dyrektywy unijnej, który jest przywoływany mówi właśnie o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny, przejście w określonym wieku emerytalnym i zależy to od poszczególnych państw jak one regulują tego typu historie» — oświadczył.
Rzeczniczka KE Mina Andreewa tłumaczyła we wtorek, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. «Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu» — podkreśliła.
Andreewa przekonywała, że równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Jak dodała regulacje, których celem jest osiągnięcie równego traktowania kobiet i mężczyzn na polu zabezpieczeń społecznych, włączając w to wiek emerytalny, obowiązują od 1979 r. Chodzi o unijną dyrektywę z 19 grudnia 1978 r. Jej celem jest stopniowe wprowadzenie w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Continue reading...