Prokuratura ustaliła, że w aucie Rafała Wójcikowskiego uszkodzony był przewód hamulcowy — informuje poniedziałkowa «Rzeczpospolita». — Najnowsze informacje z dziedziny motoryzacji. Światowe premiery, wyniki testów.
Do śmiertelnego wypadku posła Rafała Wójcikowskiego doszło 19 stycznia na trasie S8 nieopodal Rawy Mazowieckiej, gdy jechał do Warszawy. Z niewyjaśnionych przyczyn jego samochód uderzył w barierki energochłonne na lewym pasie. Auto odbiło się od nich i stanęło w poprzek drogi na prawym pasie, a następnie zderzył się z nim ford transit.
«Rzeczpospolita» informuje, że śledczy odnaleźli nowego świadka w sprawie. Jest nim kierowca białego tira, który tuż przed śmiercią posła zdołał ominąć jego samochód.
— Odnaleźliśmy kierowcę tego tira. Potwierdził, że widział samochód stojący na awaryjnych światłach, dostrzegł uszkodzenie auta z przodu, ale nie było nikogo na zewnątrz. Uznał, że nie ma potrzeby się zatrzymywać — mówi «Rzeczpospolitej» prokurator Krzysztof Kopania.
Zeznania kierowcy są — jak pisze gazeta — o tyle zaskakujące, że w chwili gdy ford transit uderzył w auto posła, nie było w nim akumulatora. Znaleziono go 20 metrów dalej przy barierkach. Tymczasem eksperci twierdzą, że jeśli był prawidłowo zamontowany, to nie mógł wypaść. — Nie ma możliwości, by światła awaryjne świeciły się, jeśli nie ma w samochodzie akumulatora — mówi gazecie biegły sądowy Ryszard Ciechański. Dodaje, że Wójcikowski nie mógł też cofać pojazdem, a to wyklucza jedną z hipotez.
Prokuratura potwierdza informacje gazety o tym, że w aucie posła był uszkodzony przewód hamulcowy . — Odnotował to biegły, który badał stan techniczny auta. Uszkodzenie było między sztywnym a giętkim elementem przewodu. Odniosła się też do tego w swojej opinii Politechnika Łódzka, która nie dopatrzyła się podstaw do przyjęcia, że mogło dojść do celowego uszkodzenia. Na ten temat wypowie się też Instytut Sehna — mówi Kopania.
— Przewody hamulcowe rzadko ulegają uszkodzeniom podczas wypadków — zauważa jednak biegły specjalizujący się w wypadkach, z którym gazeta rozmawiała.
Od końca kwietnia wszystkie dowody w sprawie, w tym szczegółowy opis uszkodzeń auta posła, który przygotowali eksperci Politechniki Łódzkiej, znajdują się w Instytucie Jana Sehna w Krakowie, który we wrześniu ma przedstawić ekspertyzę. Czy prokuratura bierze pod uwagę ewentualność, że to nie był wypadek? — pyta «Rzeczpospolita». — Czekamy na opinię Instytutu. Będziemy wyciągać wnioski — mówi Kopania.
— Te informacje są mocno niepokojące — powiedział Tyszka w programie «Rzecz o polityce» portalu internetowego
RP.pl, pytany o ustalenia w śledztwie ws. śmierci Wójcikowskiego.
— Mam nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona (…) , dzisiaj ma być
przeprowadzony kolejny eksperyment procesowy na S8. Zobaczymy, co on
przyniesie — powiedział Tyszka.
— My zwracaliśmy się z prośbą do wszystkich organów państwa, żeby tej
sprawie się przyjrzały i żeby to postępowało jak najszybciej. Rafał
Wójcikowski był jednym z najwybitniejszych parlamentarzystów tej
kadencji, był w paru komisjach, ale chyba najintensywniej pracował w
komisji finansów. Zajmował się wieloma bardzo poważnymi sprawami. A
jednocześnie czasem po prostu jakby zbyt otwarcie mówił o niektórych
sprawach i przez to mógł się narazić bardzo poważnym grupom interesu —
podkreślił wicemarszałek.
Jak informuje gazeta, w nocy z poniedziałku na wtorek na trasie S8 w miejscu wypadku posła odbędzie się drugi eksperyment procesowy z udziałem biegłych z zakresu ruchu drogowego.