Домой Polish — mix Dera: Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu

Dera: Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu

478
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu — powiedział minister w KPRP Andrzej Dera. Dodał, że wybór między systemem kanclerskim a prezydenckim będzie jedną z głównych kwestii w referendum ws konstytucji. Politycy są podzieleni w kwestii, który z tych systemów jest lepszy.
Politycy zostali poproszeni w niedzielę w TVP Info o komentarz do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla «Gazety Polskiej», którego fragment opublikował w sobotę portal Niezalezna.pl.
«Zupełnie otwarcie powiedziałem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż nie widzę żadnych przesłanek, przy ustabilizowanym systemie politycznym, do tego, by wprowadzić w Polsce system prezydencki, który zawsze tworzy ryzyko, iż osoba bez odpowiedniego doświadczenia politycznego, bez umiejętności, a czasem – może się tak zdarzyć, tylko proszę nie odnosić tego do pana Andrzeja Dudy – człowiek złej woli uzyska bardzo dużą władzę, i to bez realnej kontroli» – powiedział prezes PiS w wywiadzie.
«Pan prezydent wyraźnie mówi i to powtarza wielokrotnie, że system kanclerski albo system prezydencki, dlatego zaproponował referendum, żeby w tej sprawie wypowiedzieli się obywatele. Sam pan prezydent skłania się ku systemowi prezydenckiemu, ja zresztą też i swojego poglądu nie zmieniam, mam go od wielu, wielu lat» — powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.
Dodał, że inspiruje się systemem amerykańskim, gdzie taki system się sprawdził. «Ale ja się wcale nie pogniewam, jeśli większość społeczeństwa wybierze system kanclerski» — dodał prezydencki minister. Zdaniem Dery wybór między systemem prezydenckim a kanclerskim będzie jednym z «głównych pytań» w referendum ws konstytucji, którego przeprowadzenie zaproponował prezydent.
Poseł PiS Marcin Horała uważa, że «mamy obecnie rozproszoną władzę wykonawczą i to jedna z największych wad obecnie obowiązującej konstytucji». Jak mówił, każdy system, który by tę władzę unifikował, byłby lepszy od obecnego. Poseł przekonywał, że w «demokracjach krajów zachodnich» wygrywanie wyborów jest często «zabawą marketingową, wizerunkową» i nie przekłada się to na faktyczną zdolność do rządzenia. «To — wydaje mi się — jest argument za systemem kanclerskim» — ocenił. Horała zgodził się jednak z Derą, że oba systemy — prezydencki i kanclerski — są lepsze od «tego, co jest obecnie».
«My w Nowoczesnej opowiadamy się za systemem kanclerskim» — powiedział Paweł Rabiej (Nowoczesna). «Wybór w stronę systemu kanclerskiego jest o tyle oczywisty, że wzmocnienie władzy premiera rzeczywiście pozwoliłoby budować sprawne, dobrze zarządzane państwo» — dodał. Według Rabieja rola głowy państwa powinna pozostać «symboliczna». Polityk stwierdził, że obecna konstytucja daje każdemu organowi «trochę władzy», co powoduje sporo napięć. «Pójście w stronę systemu, który ułatwia zarządzanie, byłoby naprawdę sensowne» — podkreślił.
Polityk PSL, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik ocenił, że obecny system jest prawidłowy, bo zapewnia on balans władz. «Zbytni przechył w kierunku tego systemu kanclerskiego czy prezydenckiego powoduje tak naprawdę ogniskowanie władzy w rękach jednego człowieka, czy kanclerza, czy prezydenta» — dodał. «My, w naszej kulturze — w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych — jednak funkcjonujemy w systemie wielopartyjnym» — powiedział Struzik. Dodał, że system wzajemnego balansowania się władzy wydaje mu się odpowiedni, ponieważ w przeciwnej sytuacji może dojść do «wynaturzenia władzy».
«Obawiam się, że zdaniem prezesa Kaczyńskiego doszło do wynaturzenia władzy, bowiem prezydent zawetował ustawy, na które zgodę wyraził prezes Kaczyński i to jest prawdziwa przyczyna tego, że akurat teraz, w tym okresie Kaczyński udziela wywiadu na temat systemu prezydenckiego» — stwierdził z kolei rzecznik PO Jan Grabiec. Jego zdaniem, wywiad prezesa PiS jest elementem «grillowania prezydenta».
Jarosław Porwich z Kukiz’15 przypomniał, że jego ugrupowanie popiera system prezydencki. «Kukiz’15 jest za systemem prezydenckim, za maksymalnym zwiększeniem uprawnień prezydenta»- powiedział. Porwich podkreślił, że prezydent jest wybierany przez naród; zdaniem posła Kukiz’15, choć to prezydent «tak naprawdę ma największy mandat społeczny», to dzisiaj jego uprawnienia są «mizerne».
Z kolei wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha został zapytany w niedzielę w TVN 24, czy Andrzej Duda nie zamierza tworzyć partii prezydenckiej. «Nie zamierza, zamierza realizować swoje kompetencje wyrażone w konstytucji i zamierza reformować państwo zgodnie z programem i to już w wielu punktach zrobił» — odpowiedział. Mucha dodał, że «partia prezydencka to Polacy, to naród».
W świetle ostatnich wywiadów prasowych Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego o to, czy w obozie rządzącym są napięcia np. między szefem PiS a prezydentem, zostali politycy w niedzielnym wspólnym programie Radia Zet i Polsat News.
Wiceszef MON Michał Dworczyk (PiS) powiedział, że «wywoływanie wrażenia wśród obywateli, że jest jakiś spór, że dzieje się tutaj coś złego — jest niedobre». Jak dodał w kwestii systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, trwa merytoryczny dialog. «Pan prezydent wywodzi się z naszego obozu politycznego. I używając takiej przenośni piłkarskiej, można powiedzieć, że to jest tak, jak na boisku — różne techniki mają zawodnicy, ale wszyscy grają do jednej bramki. Mamy zdefiniowane wspólnie problemy» — dodał Dworczyk.
Z kolei polityk PO Robert Tyszkiewicz ocenił, że w sprawie zmian w sądownictwie trwa spór o to, «kto więcej wyszarpie dla siebie — czy obóz prezydencki, czy obóz PiS». «Mam wrażenie, że prezydent Duda wywiesił białą flagę, że po szumnych konsultacjach, po tych zapowiedziach, które towarzyszyły składaniu wet w lipcu, mamy do czynienia wyraźnie z dużym krokiem do tyłu ze strony prezydenta» — stwierdził poseł PO. W jego opinii, prezydent został «zdyscyplinowany» przez prezesa PiS.

Continue reading...