Prezydent Władimir Putin oświadczył w sobotę w Petersburgu, że Rosja nie akceptuje obejmowania sankcjami parlamentarzystów i uważa tego rodzaju działania za szkodliwe. Oznajmił też, że w jego kraju będą rozwijane przedstawicielskie instytucje demokratyczne. — Sprawdź najnowsze wiadomości i wydarzenia z Europy i ze świata. Poznaj komentarze i podyskutuj na forum.
Rosyjski prezydent mówił o tym występując na uroczystości otwarcia 137. Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej parlamentarzystów państw świata
— Niestety widzimy, że w ostatnim czasie coraz aktywniej podejmowane są próby ograniczenia bezpośrednich kontaktów i komunikowania się ustawodawców – powiedział Putin. Wyjaśnił, że chodzi o praktykę tworzenia wykazów osób objętych sankcjami, na których — jak dodał — «często figurują parlamentarzyści».
Rosja — podkreślił — uważa taką praktykę za «nie do zaakceptowania, szkodliwą i po prostu głupią». Określił też jako «przeciwskuteczne» obejmowanie ograniczeniami delegacji uczestniczących w strukturach międzyparlamentarnych.
Putin zadeklarował także, że Rosja «będzie konsekwentnie podążać drogą rozwoju demokratycznych przedstawicielskich instytucji władzy».
Rosyjski prezydent ogłosił, że w spotkaniu w Petersburgu bierze udział około 160 delegacji parlamentarnych ze świata, łącznie około 2,4 tys. uczestników.
Gdy Unia Europejska i USA objęły sankcjami przedstawicieli Rosji w odpowiedzi na aneksję Krymu w 2014 roku, restrykcje te dotknęły między innymi szefów obu izb rosyjskiego parlamentu: Walentinę Matwijenko — przewodniczącą wyższej izby, Rady Federacji i Siergieja Naryszkina, który wówczas stał na czele niższej izby, Dumy Państwowej. Formalnie był to pierwszy garnitur rosyjskich polityków.
Również w reakcji na aneksję Krymu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło delegację rosyjską prawa głosu oraz udziału w niektórych organach kierowniczych. Stało się to powodem trwającego od tego czasu konfliktu pomiędzy ZPRE i Rosją.
Do Unii Międzyparlamentarnej należy ponad 170 państw. Powstała ona w 1889 roku w Paryżu, od 1921 roku jej siedzibą jest Genewa. Obrady 137. Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej trwać będą do 18 października.