Домой Polish — mix Błaszczak pytany o możliwość weta: Pan prezydent szedł do wyborów z postulatem...

Błaszczak pytany o możliwość weta: Pan prezydent szedł do wyborów z postulatem reformy

360
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Prezydent Andrzej Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość szli do wyborów z postulatem dogłębnej zmiany wymiaru sprawiedliwości; mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i zreformujemy sądownictwo — powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Minister spraw wewnętrznych i administracji był pytany w TVP o to, czy możliwe są kolejne weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. reformy sądownictwa. — Mam nadzieję, że zrealizujemy wspólnie to, z czym szliśmy do wyborów, zarówno pan prezydent Andrzej Duda, jak i Prawo i Sprawiedliwość, a więc zrealizujemy wspólnie dogłębną reformę wymiaru sprawiedliwości — powiedział minister.
— To trzeba zrobić, takie jest oczekiwanie społeczne. Wymiar sprawiedliwości jest chory. Zmiana musi być dogłębna. W związku z tym mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia — dodał.
Odnosząc się do słów prezydenta, że ma nadzieję, że projekty utrzymają się w proponowanych przez niego granicach, Błaszczak odparł: «poszliśmy na daleko idące ustępstwa w stosunku do projektu, który był omawiany latem tego roku». — Spełniliśmy wszystkie postulaty pana prezydenta. Mam nadzieję, że ten proces zakończy się sukcesem, mimo torpedowania pracy komisji przez totalną opozycję — stwierdził.
Minister ocenił, że «prace posuwają się mimo prób stosowania blokad». — Jestem optymistą. Mam nadzieję, ze zakończą się szybko i że do końca tego roku reforma sądownictwa wejdzie w życie — powiedział.
Odnosząc się do medialnych doniesień, że niektóre proponowane przez prezydenta Dudę rozwiązania Komisja Wenecka porównuje do sowieckich, powiedział, że są to porównania skandaliczne. — Skandaliczne są tego typu porównania. System, który chcemy wprowadzić, funkcjonuje np. w Hiszpanii, w Niemczech. Zależy nam na tym, by wymiar sprawiedliwości był kontrolą społeczną, nie był zamkniętą kastą. Trzeba z tym skończyć — powiedział.
— Komisja Wenecka mogłaby się zająć tym, co dzieje się niedobrego w związanego z kryzysem migracyjnym na Zachodzie Europy, zagrożeniami związanymi z potęgującymi się skutkami kryzysu migracyjnego — dodał.
Jak podawał portal wPolityce.pl, 24 listopada Komisja Wenecka przesłała do Polski swoje wstępne uwagi do wdrażanej już ustawy o sądach powszechnych oraz do prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
W jednym z punktów uwag i zaleceń komisji Weneckiej — jak informował portal — oceniono np., że «proponowany polski system nie jest identyczny ze starym systemem sowieckim, ale łączy go z nim wiele podobieństw». Jak zaznaczono, instytucja skargi nadzwyczajnej istniała w wielu krajach komunistycznych, a Europejski Trybunał Praw Człowieka uznawał takie rozwiązania za pogwałcenie zasady «rzeczy osądzonej» i pewności prawnej. Komisja zwróciła też uwagę, że projekt ustawy wprowadza system nadzwyczajnego przeglądu przyszłych orzeczeń, co samo w sobie jest problematyczne», podniosła też kwestię dopuszczalności braku wyższego wykształcenia ławników. «Wydaje się również, że wniosek o rewizję sprawy można wnieść bez wiedzy, a nawet bez zgody stron. Tu także widać podobieństwo do dawnego sowieckiego systemu prawnego» — napisała w opinii Komisja Wenecka.

Continue reading...