Домой Polish — mix Bój o ustawy Andrzeja Dudy. Relacja na żywo

Bój o ustawy Andrzeja Dudy. Relacja na żywo

275
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Bój o ustawy Andrzeja Dudy. Relacja na żywo — Komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła kolejne poprawki PiS do prezydenckiego projektu ustawy o SN m.in. dotyczące określenia właściwości nowych izb, które po zmianach mają powstać w SN: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła kolejne poprawki PiS do prezydenckiego projektu ustawy o SN m.in. dotyczące określenia właściwości nowych izb, które po zmianach mają powstać w SN: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej.
Zdjęcie
Posiedzenie komisji / Marcin Obara / PAP
Relacja nie odświeża się automatycznie. Przeładuj stronę. 21:40 Głosowanie za wykreśleniem całego rozdziału o ławnikach. Poprawka nie uzyskała wymaganej większości. 21:36 «Prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym prowadzą wprost do zachwiania trójpodziału władzy w Polsce i mogą sprowadzać rolę sędziów do wykonawców woli politycznej osób sprawujących władzę. Jednocześnie sposób procedowania w sprawie projektów narusza standardy tworzenia prawa i zasady stanowiące filar demokratycznego państwa prawa» — pisze na swojej stronie internetowej Amnesty International. 21:22 Trwa długa debata nad kwestią ławników, których w projekcie ustawy o SN zaproponował prezydent. «Ławnicy nie będą rozpatrywali żadnych spraw kasacyjnych czy kasacji. Będą tu w sensie dyscyplinarnym. W waszym projekcie nie jest sprecyzowane kto może być prawnikiem. Może być osoba karana, może być europoseł, może być każdy. To się absolutnie kupy nie trzyma. Może tam orzekać osoba, która nie tylko nie ma wykształcenia prawniczego, ale wykształcenia wyższego!» — grzmiał Borys Budka.
Paweł Mucha: «W projekcie jest jasno napisane, że taka osoba musi być «nieskazitelnego charakteru». Więc jasne jest, że osoba karana nie będzie mogła być ławnikiem»
Budka: «Ale nie ma tam nic o braku przynależności do partii».
21:09 TVN24 informuje, że w sprawie projektu ustawy o SN, może dojść do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Dziennikarze «Faktów» dowiedzieli się, że prezydent liczy, że PiS z proponowanych poprawek wycofa się w ostatecznym głosowaniu.
21:02
Artykuł 51 został przyjęty z drobną poprawką redakcyjną.
20:57
Biuro Legislacyjne ma uwagi do art. 50. Artykuł dotyczy urlopu sędziego SN. Ostatecznie artykuł został przyjęty.
20:55
Artykuły 48 i 49 zostały przyjęte bez uwag.
20:55
Artykuł 47 został przyjęty w głosowaniu. Za było 15 posłów, 7 osób było przeciw.
20:54
Głosowanie nad poprawką Waldemara Budy do art. 47. Poprawka została przyjęta.
20:50
Chcemy, by sędziowie robili to, do czego zostali powołani. Jak ktoś chce pracować na uczelni — niech pracuje — powiedział Piotrowicz.
20:48
Teraz debata nad artykułem 47. Biuro Legislacyjne ma drobne uwagi redakcyjne.
20:47
Artykuł 46 został przyjęty. Przeciw było 7 posłów. Jego brzmienie to:»Sędzia niezwłocznie zawiadamia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej o toczącej się sprawie sądowej, w której występuje w charakterze strony lub uczestnika postępowania».
20:46
Nowoczesna chce skreślić artykuł 46. Pomysł opozycji został odrzucony w głosowaniu.
20:43
Artykuł 45 został przyjęty. Teraz debata nad art. 46.
20:41
Głosowanie nad poprawką skreślającą jeden paragraf 3 w art. 45. Poprawka została przyjęta.
20:35
— Sąd dyscyplinarny będzie jednocześnie sądem pracy. To absurd i błąd — punktuje poseł Budka. Przejdźmy do art. 46, a 45 rozpatrzymy jutro — proponuje.
20:33
— W takim razie cofam poprawkę o numerze 44 — zapowiedziała Barbara Dolniak. Art. 44 został przyjęty.
20:32
Głosowanie nad poprawką Biura Legislacyjnego. Za opowiedziało się 15 osób, 3 osoby były przeciwne, jedna osoba wstrzymała się.
20:29
Biuro Legislacyjne ma jedną uwagę do art. 44. Biuro proponuje skreślenie jednego punktu.
20:28
Artykuł 43 został przyjęty. Teraz debata nad kolejnym artykułem.
20:27
Głosowanie nad poprawką zaproponowaną przez Nowoczesną. Za opowiedziało się 6 osób, przeciw 10. Poprawka została odrzucona. Druga poprawka, autorstwa PO, została odrzucona tym samym stosunkiem głosów. Przyjęto za to trzecią poprawkę, zgłoszoną przez Waldemara Budę. Za opowiedziało się 12 osób, przeciw było 6 posłów.
20:23
— Chcemy ujednolicić system godzin — dodała Dolniak.
20:20
— Pozostaje kwestia rozwiązania stosunku pracy przez sędziego, który jest pracownikiem akademickim — przypomina poseł Budka.
20:16
— Czy intencją wnioskodawcy jest, aby sędziowie SN nie mogli pozostawać w innym stosunku pracy z wyjątkiem pracy dydaktycznej? — pyta Biuro Legislacyjne jednocześnie proponując drobne poprawki redakcyjne.
20:10
Do proponowanej przez PiS poprawki odniosła się Anna Surówka-Pasek.
20:07
— Proszę, aby takie same ograniczenia wprowadzić dla posłów, eurodeputowanych i członków rządu, jeśli zostaną one wprowadzone dla sędziów — apeluje sędzia Żurek.
20:06
— Musimy zdecydować, czy chcemy mieć w SN magistrów, czy profesorów prawa — mówi sędzia Waldemar Żurek.
20:01
PO proponuje poprawkę, która miałaby wskazać liczbę godzin dydaktyczny dla sędziów.
20:00
— Kryteria wyborów sędziów są bardzo niejasne. Zmuszacie sędziów w sile wieku do przejścia w stan spoczynku — powiedział Michał Szczerba.
19:59
— Może dojdzie do momentu, w którym prezydent będzie wyrażał zgodę na oddychanie sędziego — powiedział Krzysztof Brejza.
19:55
— To kuriozum, że prezydent ma decydować o dodatkowym zatrudnieniu sędziego SN — krytykuje Borys Budka.
19:51
Poseł Buda proponuje rozwinięcie artykułu 43.
19:50
Przyjęto artykuł 42.
19:49
Głosowanie nad poprawką, która została przyjęta. Cały artykuł 41 z poprawką został przyjęty. Za opowiedziało się 12 posłów, przeciw było 8 osób.
19:46
Debata nad art. 41. Biuro Legislacyjne proponuje poprawki.
19:45
Obrady wznowione. Artykuł 40 został przyjęty z poprawką legislacyjną.
18:40
Stanisław Piotrowicz ogłosił pół godziny przerwy.
18:40
Art. 39 został przyjęty w głosowaniu. 15 osób było za, przeciw — 6.
18:34
Biuro Legislacyjne zgłosiło uwagi co do treści artykułu.
18:33
Nowoczesna chce nadać artykułowi nowe brzmienie. Posłowie zgłosili w tej sprawie poprawkę, która została odrzucona w głosowaniu. Przyjęto za to poprawkę zgłoszoną przez Marka Asta.
18:32
Debata nad art. 39 rozpoczęta. Poseł Marek Ast zgłosił swoją poprawkę.
18:30
Artykuł 38 został przyjęty.
18:30
Nowoczesna zgłosiła poprawkę przewidującą wykreślenie art. 38. Za było 4 posłów, przeciw — 14. Poprawka została odrzucona.
18:29
Artykuł 37 dotyczący przeniesienia sędziego w stan spoczynku z powodu choroby został przyjęty, rozpoczęto debatę nad kolejnym artykułem.
18:27 Głosowanie nad wnioskiem Gasiuk-Pihowicz. Za wnioskiem było 4 posłów, przeciw — 13. Wniosek został odrzucony. Przyjęto za to poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne. 18:25
Posłanka Gasiuk-Pihowicz usiłuje zgłosić wniosek dotyczący zwrócenia się prezydium do ministra UE. Posłanka zwróciła uwagę na ryzyko kar finansowych nałożonych na Polskę.
18:21
Rozpoczęła się debata nad art. 37. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne.
18:20
Artykuł 36 został przyjęty w głosowaniu.
18:19
Biuro Legislacyjne proponuje swoją poprawkę. Została ona przyjęta w głosowaniu.
18:14
Nowoczesna zgłosiła poprawkę do art. 36, która została odrzucona w głosowaniu.
18:00 Artykuł 35 został przyjęty. 17:56 Trwa debata nad projektem Ustawy o SN. Uwagi redaktorskie i merytoryczne zostały przekazane przez Biuro Legislacyjne Sejmu.
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka od wtorkowego wieczoru rozpatruje zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy o SN. Obrady komisji wznowiono w środę o godz. 9. Do godz. 17 posłowie omówili 29. spośród 132 artykułów projektu. Posiedzenie komisji jest zaplanowane także na czwartek.
74-stronicowy projekt o Sądzie Najwyższym zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.
Posłowie opozycji na środowych obradach wskazywali, że art. 11 projektu stanowi «obejście konstytucji» i stanowi furtkę do skrócenia kadencji I prezes SN. Zgodnie z tym zapisem m.in. I prezes SN «jest powoływany przez Prezydenta RP na sześcioletnią kadencję, spośród pięciu kandydatów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN i może zostać ponownie powołany tylko raz». «Osoba powołana na stanowisko I prezesa SN może zajmować to stanowisko tylko do czasu przejścia w stan spoczynku, przeniesienia w stan spoczynku albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego SN» — głosi propozycja.

Continue reading...