W wielu polskich miastach odbyły się również zbiórki pieniędzy na zabytkowe nekropolie. Tak było m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie.
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak tych anonimowych. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w Kościele katolickim na całym świecie.
CZYTAJ RÓ WNIE Ż: Pozostaną w naszej pamięci… W minionym roku odeszli m.in.: Olga Johann, Gen. „Gryf”, Szaflarska, Michnikowski, Morawski, Zarzeczny
Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku.
Metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz wskazał, że Wszystkich Świętych to niezwykle radosna uroczystość.
Radosna, bo uświadamia nam, że wśród ludzi, którzy umarli, jest ogromna rzesza tych, którzy osiągnęli świętość, są w niebie i spotykają się z Panem Bogiem. To nie są tylko wyniesieni przez Kościół na ołtarze — wierzymy, że to tylko promil tych, którzy już są w niebie
— mówił hierarcha w rozmowie z PAP.
Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina też, że w polskiej tradycji pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia.
Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania
— powiedział PAP .
W Polsce dzień Wszystkich Świętych jest ustawowo wolny od pracy. Tak było także w czasach PRL, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.
We Wszystkich Świętych Kościół katolicki wspomina wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto to zostało ustanowione przed wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych na oficjalnie na ołtarze. Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia — a także w kolejnych dniach listopada — wierni odwiedzają groby swoich bliskich, zapalając znicze i modlą się o ich zbawienie.
Groby na cmentarzach w całym kraju zostały przyozdobione kwiatami i zniczami. Ich widok, zwłaszcza o zmroku, budzi podziw.
W wielu polskich miastach odbyły się również zbiórki pieniędzy na zabytkowe nekropolie. Tak było m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie.
gah/ PAP