Домой Polish — mix Kempa: To nie jest pierwsza kłoda rzucona Polsce pod nogi

Kempa: To nie jest pierwsza kłoda rzucona Polsce pod nogi

274
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Kempa: To nie jest pierwsza kłoda rzucona Polsce pod nogi — «Uznaję ten wyrok jako bardziej ideologiczny niż merytoryczny» — powiedziała Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej. Dodała, że rząd upora się «i z tym
«Uznaję ten wyrok jako bardziej ideologiczny niż merytoryczny» — powiedziała Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej. Dodała, że rząd upora się «i z tym problemem».
Zdjęcie
Beata Kempa / Tomasz Adamowicz / FORUM
Minister Beata Kempa była pytana w poniedziałek w TVN 24 m.in. o to, czy Polska dostosuje się do zakazu zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej?
«Uporamy się i z tym problemem, to nie jest pierwsza kłoda, która jest rzucona Polsce pod nogi. Ja uznaję ten wyrok jako bardziej ideologiczny niż merytoryczny» — podkreśliła Kempa.
Jak oceniła, Unia Europejska w sposób «dość ideologiczny podchodzi do tej kwestii». «Chciałaby, żeby zupełnie Puszcza Białowieska zaniknęła. Tak nie będzie» — mówiła Kempa.
Dopytywana, czy Polskę stać będzie na to, by płacić 100 tys. euro kary dziennie, odpowiedziała: «A czy Pani by chciała, by kornik drukarz atakował kolejne drzewa?».
Beata Kempa bardzo dobrze oceniła zarazem działania ministra środowiska prof. Jana Szyszko. «Mnie jego argumentacja przekonuje» — dodała. Wskazała, że Szyszko «jest naukowcem, bardzo uznanym».
«Myślę, że sobie z tą kwestią również poradzimy» — podsumowała. I zaznaczyła: «Na pewno się uporamy i z tym wyrokiem».
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.
Trybunał stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.
«Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego» — podkreślono w komunikacie Trybunału.
Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Continue reading...