Домой Polish — mix Ambasador Izraela: musimy tę kwestię zamknąć porozumieniem

Ambasador Izraela: musimy tę kwestię zamknąć porozumieniem

349
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Geostrategiczne relacje między Izraelem, a Polską są ważniejsze niż dużo innych rzeczy, ale musimy tę kwestię zamknąć porozumieniem — powiedziała w poniedziałek ambasador Izraela Anna Azari w kontekście nowelizacji ustawy o IPN.
Geostrategiczne relacje między Izraelem, a Polską są ważniejsze niż dużo innych rzeczy, ale musimy tę kwestię zamknąć porozumieniem — powiedziała w poniedziałek ambasador Izraela Anna Azari w kontekście nowelizacji ustawy o IPN.
W poniedziałek wieczorem Azari spotkała się z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim. Rozmowa odbyła się na prośbę strony izraelskiej i związana była ze sprzeciwem Tel Awiwu wobec uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.
Azari pytana w telewizji Polsat News2 czy po spotkaniu z szefem gabinetu prezydenta jest «optymistyczna» odparła: «Ja jestem całkiem osobą optymistyczną i myślę, że i u pana Szczerskiego, i chyba wczoraj w rozmowie między premierami jest optymizm».
«Mówimy o dialogu konstruktywnym i o tym, że geostrategiczne relacje między Izraelem, a Polską są bardziej ważne niż dużo innych rzeczy, ale musimy tę kwestię zamknąć porozumieniem» — dodała.
Szczerski powiedział PAP po spotkaniu z ambasador Izraela, że rozmowa była trudna i szczera. Szef gabinetu prezydenta poinformował, że przedstawił zdecydowanie krytyczną ocenę głosów pojawiających się w Izraelu ws. noweli ustawy o IPN oraz warunki, które pozwolą na normalizację debaty.
Kraj
Szczerski po spotkaniu z ambasador Izraela: rozmowa była trudna i szczera
Rozmowa była trudna i szczera. Przedstawiłem zdecydowanie krytyczną ocenę głosów pojawiających się w Izraelu ws. noweli ustawy o IPN oraz warunki, które pozwolą na normalizacje debaty — powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu z ambasador Izraela.
Zgodnie z uchwaloną w piątek nowelą ustawy o IPN — Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne — będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za «rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni».
Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Azari w sobotę podczas uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że «Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady».
Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę do izraelskiego MSZ, «wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN». «Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy — PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny» — napisało izraelskie MSZ.
Ambasador: nowe przepisy mogą spowodować, że każdy kto powie o Polaku, że robił «niedobre rzeczy» podczas wojny, może zostać oskarżony i ukarany
Azari powiedziała w Polsat News2, że nowelizacja ustawy o IPN została przyjęta przez Sejm w «niedobrym czasie» — przed Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. «Nie chciałam, jako prywatna osoba komuś coś zrobić złego podczas tej uroczystości. (…) Musiałam, przekazać w Polsce, w Oświęcimiu, bo to symboliczne miejsce, ból i cierpienie, o które szło w Izraelu (…) w momencie publikacji tej ustawy» — wyjaśniała.
Zwróciła uwagę, że Izrael wie, że obozy śmierci na terytorium Polski budowali niemieccy naziści. «O to nie ma sporu. Ale w tej ustawie napisano coś innego. Tam nie ma słów, ani jednego słowa o tym, kto budował obozy śmierci. Tam jest kara za oskarżenie Polaków, polskiego państwa i narodu. Ta formuła nie jest jasna dla Izraelczyków» — powiedziała ambasador.
Jej zdaniem wprowadzenie nowych przepisów w życie może spowodować, że każdy kto powie o Polaku, że robił «niedobre rzeczy» podczas II wojny światowej, może zostać oskarżony i ukarany. «Już w pierwszych publikacjach dziennikarskich było napisane, że według tego prawa ocaleni z zagłady nie mogą opowiedzieć swojej historii» — stwierdziła.
Azari zaznaczyła, że relacje między Polską a Izraelem są bardzo dobre
Ambasador Izraela pytana w Polsat News2 o prognozy na przyszłość i czy spodziewa się w najbliższym czasie wizyt na szczeblu państwowym powiedziała: «mamy dużo planów w tym m.in. przyjazd naszego prezydenta (…); mamy dużo planów świętowania razem 70 rocznicy Izraela i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i mam nadzieję, że wszystko wróci na swoje miejsce».
Azari zaznaczyła, że relacje między Polską a Izraelem są bardzo dobre. «Bardzo intensywne. Wszyscy, z dwóch, stron spotykają się i planują spotkania i to jest normą» — powiedziała ambasador Izraela. (PAP)
autor: Paweł Żebrowski, Joanna Strojna-Balcer

Continue reading...