Домой Polish — mix Bielan: Jestem przekonany, że znacznie więcej państw nie poprze polityków z KE...

Bielan: Jestem przekonany, że znacznie więcej państw nie poprze polityków z KE w sprawie procedury przeciw Polsce

283
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

«Węgry wypowiadają się bardzo precyzyjnie od samego początku».
W sprawie wszczęcia przez Komisję Europejską wobec Polski procedury z art. 7.1 Węgry wypowiadają się bardzo precyzyjnie od samego początku i wyraźnie mówią, że będą głosować przeciwko karaniu Polski — powiedział w środę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Bielan były pytany w środę w TVP Info o to, że podczas spotkania premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana w środę w Budapeszcie obaj politycy podkreślali jedność poglądów, jeśli chodzi o politykę migracyjna, jednak „nie doczekaliśmy się deklaracji” szefa węgierskiego rządu w sprawie poparcia polski w sporze z KE, która uruchomiła wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.
Wicemarszałek Senatu zaznaczył, że podczas konferencji prasowej obu premierów nie padło pytanie o tę kwestię.
CZYTAJ WI Ę CEJ:Premier Morawiecki w Budapeszcie: „Europa Środkowa daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, stabilność polityczną i proeuropejską postawę”
Węgrzy w tej sprawie wypowiadają się bardzo jasno, precyzyjnie od samego początku, od momentu, kiedy KE zdecydowała się wszcząć tę procedurę zgodnie z art. 7.1. wyraźnie mówią, że będą głosować przeciwko karaniu Polski, więc tutaj spraw jest jasna
— powiedział Bielan.
Jak mówił, procedura wszczęta z art. 7.1 „może się skończyć jedynie formalnym oskarżeniem Polski o to, że istnieje tu podwyższone ryzyko łamania tzw. wartości europejskich”.
Dopiero procedura zgodna z art. 7.2 oznacza możliwość ukarania Polski sankcjami, ale tam potrzebna jest jednomyślność, więc głos choćby premiera Orbana — jestem przekonany, że znacznie więcej państw nie poprze polityków z KE w tej sprawie — całą procedurę zablokuje
— podkreślił Bielan.
Premier Mateusz Morawiecki złożył w środę wizytę w stolicy Węgier, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbanem. Rozmowy premierów dotyczyły polityki wobec migracji, a także m.in. przyszłości UE, Grupy Wyszehradzkiej i kwestii energetycznych. Orban podkreślił przy tym, że Polska jest decydującą siłą Europy Środkowej. Nie zmieniamy naszej polityki względem migracji — powiedział po spotkaniu z premierem Węgier szef polskiego. Orban ocenił, że dotychczasowa polityka migracyjna UE „poniosła fiasko”.
KE uruchamiając 20 grudnia art. 7 traktatu unijnego wobec Polski dała jednocześnie Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności. Państwa członkowskie w Radzie UE nie są jednak związane tym terminem i to od prezydencji bułgarskiej będzie zależało, kiedy będą podejmowane kolejne kroki opisane w procedurze art 7.
Art. 7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.
Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych (przy zgodzie PE), nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności, ale już uruchomienie art. 7 jest bezprecedensowym krokiem w historii UE .
CZYTAJ WI Ę CEJ: NASZ WYWIAD. Wiśniewska: „Polska chce wzmacniać Grupę Wyszehradzką, której obecnie przewodzą Węgry”
CZYTAJ WI Ę CEJ:7 punktów dla ignorantów krytykujących pierwszą wizytę zagraniczną premiera RP na Węgrzech
CZYTAJ WI Ę CEJ:Co nam przyniesie wizyta premiera Morawieckiego w Budapeszcie? SPRAWD Ź komentarze rzeczniczki rządu i ekspertów z Węgier
CZYTAJ WI Ę CEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Csaba Kiss: Spotkanie premierów Polski i Węgier ma duże znaczenie dla całej Grupy Wyszehradzkiej
mly/ PAP

Continue reading...