Домой Polish — mix Prezydent Duda o przyczynach rekonstrukcji: nie wszystko udało się zrobić

Prezydent Duda o przyczynach rekonstrukcji: nie wszystko udało się zrobić

347
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Gabinetowi Beaty Szydło nie wszystko udało się zrobić, było też pewne zmęczenie; wierzę, że rekonstrukcja usprawni działanie rządu — powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że dymisja Antoniego Macierewicza wynikała z woli większości parlamentarnej.
Gabinetowi Beaty Szydło nie wszystko udało się zrobić, było też pewne zmęczenie; wierzę, że rekonstrukcja usprawni działanie rządu — powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że dymisja Antoniego Macierewicza wynikała z woli większości parlamentarnej.
Prezydent był pytany w poniedziałkowym wywiadzie dla TVP Info o przyczyny przeprowadzenia na przełomie grudnia i stycznia rekonstrukcji rządu PiS, wskutek której Mateusz Morawiecki zastąpił Szydło na stanowisku premiera oraz doszło do zmiany szeregu ministrów.
W odpowiedzi Duda wskazał na zasługi poprzedniego rządu, który — w jego ocenie — «dokonał wielu bardzo dobrych działań». Wskazał w tym kontekście m.in. na wprowadzenie «najniższej stawki godzinowej», podwyższenie płacy minimalna oraz ustanowienie programu 500 plus.
«Natomiast nie wszystko udało się zrobić; było też pewne zmęczenie, znużenie — przynajmniej tak ja rozumiem, co mi przekazywano ze strony większości parlamentarnej, ze strony rządu» — zaznaczył prezydent.
«Zdecydowano się na zmiany, które miały usprawnić działanie rządu, które miały przyspieszyć działanie w niektórych momentach, które miały przynieść jeszcze bardziej eksperckie podejście do ważnych spraw, które uważamy, że muszą być załatwione» — mówił Duda. Jak dodał, wierzy, że «tak właśnie będzie». Prezydent: między mną a byłym szefem MON «nie było jednomyślności»
Prezydent został też spytany czy to on «doprowadził do dymisji Antoniego Macierewicza». Andrzej Duda przyznał, że były «różne kwestie», w których między nim a byłym szefem MON «nie było jednomyślności». «Natomiast jeżeli chodzi o samą kwestię odwołania, odbyła się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Premier złożył do mnie, jako prezydenta, wniosek o dymisję i ja go przyjąłem. Rozumiem, że to był wniosek, który wynikał z tego, że taka była wola większości parlamentarnej» — powiedział prezydent.
Jak podkreślił, realizował z Macierewiczem jeden program, z którym obaj szli do wyborów. «Oczywiście można się spierać co do tego, czy był on realizowany wystarczająco szybko, czy był realizowany w szczegółach we właściwy sposób» — zaznaczył.
Duda zauważył, że elementami programu było utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, w czym — jak powiedział — «absolutnie wspierał ministra Macierewicza» — oraz działania zmierzające do unowocześnienia oraz zwiększenia liczebności polskiej armii.
W wyniku rekonstrukcji rządu PiS, Antoni Macierewicz został zdymisjonowany z funkcji ministra obrony narodowej. Zastąpił go dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Kraj
Po spotkaniu prezydent-MON: system dowodzenia, nowa strategia
Pilne zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, prace nad nową strategią bezpieczeństwa i usprawnienie polityki kadrowej to ustalenia ze spotkania prezydenta z kierownictwem MON — poinformowały w poniedziałek BBN i resort obrony.
Wcześniej między ośrodkiem prezydenckim a MON zarysowały się rozbieżności w poglądach na przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Obie instytucje zgadzały się np. w kwestii przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych; różnice dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta, ale i samej struktury dowódczej. Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada 2017 r. (PAP)
autor: Maciej Zubel, Marceli Sommer

Continue reading...