Kościół nigdy nie zrezygnuje z głoszenia świętości życia; będzie to robił zawsze — czy to się podoba, czy nie — oświadczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak wskazał, to «sumienie» polityków musi decydować, jakie rozwiązania ustawowe powinny być przyjęte ws. aborcji.
W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt «Zatrzymaj aborcję». W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem «Czarny piątek». W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna „Biały piątek”, której celem było poparcie działań pro-life.
Kard. Nycz odniósł się w niedzielę w TVN24 do protestów, które miały miejsce w Polsce. «To są ludzie, którzy absolutnie mają prawo wyrażać swoje poglądy. Nie do mnie należy ocena, czy stanowienie prawa — które jest zadaniem parlamentu — powinno być, czy nie powinno być wspierane ulicznymi manifestacjami» — powiedział metropolita warszawski.
«Szanuję tych ludzi, wiem, że zapewne większość z nich (…) są ludźmi kościoła i my też jesteśmy do nich, jako Kościół, posłani. To jest absolutnie pewne» — zaznaczył kard. Nycz.
Oświadczył, że Kościół «nigdy nie może zrezygnować» z głoszenia «świętości życia». «W sensie głoszenia zasady ewangelicznej i piątego przykazania nie zabijaj. Będzie to robił zawsze — w porę i nie w porę, czy to się podoba, czy się nie podoba» — podkreślił metropolita warszawski.
Jednocześnie kard. Nycz wskazał, że Kościół «musi zostawić politykom tę płaszczyznę działania, która odpowiada na zapytanie w jakim sensie obrona życia musi być także obroną prawną i «jak tę obronę prawną zrobić?».
«Nie żądajmy od Kościoła (…), czy nawet od zwykłego katolika, że nie będzie głosił prawdy o tym, że życie jest święte w każdym wypadku» — podkreślił kard. Nycz.
Dodał, że Kościół głosi «ewangelię życia» wszystkim — politykom czy ludziom życia społecznego. «Ich sumienie własne musi decydować, w jaki sposób to rozwiązanie praktyczne, ustawowe, prawne powinno być przyjęte» — powiedział metropolita warszawski.
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego — jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.