RMF: Sędzia Iustitii z Timmermansem o sytuacji w Polsce — Jak podaje RMF, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotyka się dzisiaj w Brukseli z przedstawicielem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Informację o tym spotkaniu potwierdził korespondentce RMF FM Katarzynie
Jak podaje RMF, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotyka się dzisiaj w Brukseli z przedstawicielem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Informację o tym spotkaniu potwierdził korespondentce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon rzecznik KE. Jak stwierdził, rozmowy dotyczą «sytuacji w Polsce».
Zdjęcie
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans / Pawel Wisniewski / East News
To dosyć ogólnikowe stwierdzenie, jednak — jak zauważa dziennikarka RMF — spotkanie odbywa się kilka dni po tym, jak szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zapowiedział kolejne ustępstwa ze strony władz w Warszawie dotyczące reformy sądownictwa: chodziło o instytucję skargi nadzwyczajnej i nominacje asesorów.
Rząd Mateusza Morawieckiego liczy na to, że Komisja Europejska zrezygnuje z uruchomionej wobec Polski w grudniu procedury art. 7 (która w ostateczności może prowadzić nawet do sankcji wobec kraju członkowskiego UE).
W najbliższy poniedziałek Frans Timmermans ma poinformować unijnych ministrów ds. europejskich, co dalej z procedurą art. 7 w kontekście Warszawy.
«Wśród krajów UE jest przekonanie, że ‘coś trzeba zdecydować’, bo trudno tę sprawę dłużej ciągnąć» — powiedział Katarzynie Szymańskiej-Borginon unijny dyplomata.
Jego zdaniem w ciągu tych kilku dni, które pozostały do 14 maja (a trzeba uwzględnić wolne w związku ze Świętem Europy), Komisja Europejska prowadzić będzie intensywne konsultacje. I tak naprawdę dopiero 14 maja okaże się, co zamierza zrobić w sprawie Polski i art. 7.
Sędzia, który spotyka się dzisiaj z Fransem Timmermansem, jest delegatem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, które — warto przypomnieć — krytycznie oceniło rządową «białą księgę», która miała wyjaśniać Brukseli reformę sądownictwa.
Co więcej, jak ustaliła dziennikarka RMF, sędzia ten był w grupie 25 polskich prawników, którzy w marcu pojechali do Brukseli, by poinformować Parlament Europejski i Komisję Europejską o stanie praworządności w Polsce.
Katarzyna Szymańska-Borginon