Домой Polish — mix Czaputowicz o przesłuchaniu w sprawie praworządności

Czaputowicz o przesłuchaniu w sprawie praworządności

255
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Czaputowicz o przesłuchaniu w sprawie praworządności — fakty.interia.pl — Podchodzimy z nadzieją do wtorkowego przesłuchania w sprawie praworządności w Polsce — powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wyraził przypuszczenie, że więcej niż sześć państw ma
Podchodzimy z nadzieją do wtorkowego przesłuchania w sprawie praworządności w Polsce — powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wyraził przypuszczenie, że więcej niż sześć państw ma zastrzeżenia do stanowiska Komisji Europejskiej.
Zdjęcie
Jacek Czaputowicz / STANISLAW KOWALCZUK / East News
Czaputowicz, wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, uczestniczył w Luksemburgu w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za obronę i sprawę zagraniczne.
Na pytanie o szanse na przekonanie KE do stanowiska polskich władz Czaputowicz powiedział: «Jutro przedstawimy szczegółowo przyczyny reformy sądownictwa, będziemy polemizowali z tymi tezami, które przedstawia Komisja, są tam kwestie nieprawdziwe, fakty nieprawdziwe, zbyt daleko idące interpretacje».
«Dzisiaj przedstawiliśmy formalny dokument non-paper, w którym krytykujemy podejście Komisji Europejskiej, czyli jej interpretację tego, co się dzieje w Polsce. To już zostało przedstawione państwom członkowskim. (…) Dlatego podchodzimy z nadzieją do tego przesłuchania» — powiedział.
«Twierdzę, że nie ma tutaj żadnych rozwiązań, które mogłyby budzić niepokój, jeśli chodzi o stan przestrzegania prawa w Polsce» — dodał.
Pytany w przeddzień wysłuchania stron w ramach prowadzonego wobec Polski postępowania z art. 7 unijnego traktatu, czy udało się zebrać grupę sześciu państw, która mogłaby zablokować stwierdzenie przez Radę UE wyraźnego ryzyka naruszenia przez Polskę wartości unijnych, szef dyplomacji odparł: «Nie zbieraliśmy grupy państw; przedstawiamy nasze postulaty».
«Myślę, że więcej niż sześć państw ma wątpliwości co do tego, czy Komisja ma rację, ale zobaczymy» — zaznaczył szef MSZ.
«Są też oczywiście państwa, które mają swoje zdanie a priori. Obawiam się, że tu nie tyle chodzi o poznanie prawdy o tym systemie i zrozumienie tego systemu, ale jest to ten instrument piętnowania Polski, używany w dyskusjach nad innymi kwestiami (…) albo też jest to instrument wspierania politycznego opozycji w Polsce» — mówił.
Wtorkowe wysłuchanie podczas Rady ds. Ogólnych, o które wnioskowała Komisja Europejska, to kolejny krok w prowadzonej wobec polskich władz procedurze mającej na celu zagwarantowanie praworządności. Jest ono etapem przed ewentualnym głosowaniem w Radzie UE w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych. Stwierdzenie takiego ryzyka przez Radę oznaczałoby przejście do kolejnego etapu postępowania z art. 7., czyli tzw. mechanizmu sankcyjnego. Do tego potrzebne byłoby jednak uzyskanie większości kwalifikowanej, czyli głosów 4/5 krajów członkowskich.
Odnosząc się do popartego przez komisję prawną Rady Europy projektu rezolucji w sprawie zwrotu przez Rosję wraku polskiego Tu-154, Czaputowicz ocenił, że «jest to ważny głos ciała międzynarodowego». «Rosja jest członkiem Rady Europy, dobrze, że instytucje międzynarodowe dostrzegają problem — powiedział. — Dobrze, że inni dostrzegają, że jest to problem; ważne, że nie tylko Polska się domaga (zwrotu wraku), tylko szersza społeczność międzynarodowa».

Continue reading...