Домой Polish — mix Tajemnice wschodniego imperium Leszka Czarneckiego

Tajemnice wschodniego imperium Leszka Czarneckiego

321
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Rosyjskie banki objęte sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych od kilku lat zapewniają finansowanie istotnej spółce z grupy Leszka Czarneckiego, miliardera, który nagrał przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego — czytamy w ty
W «GP» oceniono, że istotnym elementem «imperium miliardera» jest spółka leasingowa Carcade, która została zarejestrowana w Kaliningradzie w 1996 roku przez Konrada Dubelskiego. «To emerytowany porucznik PRL-owskiego wywiadu (w latach 1982-1988 służył w Wydziale X Departamentu I MSW), posiadający szerokie kontakty w Rosji. Czarnecki przejął firmę w 2003 r., włączając ją do tworzonej przez siebie grupy finansowej. Rozpoczął też współpracę z Dubelskim» — podano. Dubelski w 2006 r. został prezesem stworzonej przez Czarneckiego firmy LC Corp.
Podając powód zakończenia współpracy Czarneckiego z Dubelskim w 2008 r., «GP» przytoczyła słowa gen. Gromosława Czempińskiego, emerytowanego oficera wywiadu PRL, przyjaciela Dubelskiego, który w książce «Skok na banki» stwierdził: «Czarnecki wyrzucił go z pracy mówiąc, że czuje się zdradzony. Obiecywano mu, że nigdy fakt jego współpracy (z SB) nie zostanie ujawniony». Jak wyjaśnia «GP», chodziło o artykuł «Rzeczpospolitej» z lipca 2008 r., w którym ujawniono, że Czarnecki był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o ps. Ernest, a potem kontakt operacyjny o ps. Ternes.
Zgodnie z informacją tygodnika, Czarnecki zaczął rozwijać Carcade, jednocześnie rozglądając się za zakupem banku w Rosji. «Na początku 2011 roku za pośrednictwem leasingowego przedsiębiorstwa przejął KubanBank z siedzibą w Krasnodarze. Transakcja opiewała na równowartość niespełna 4 mln zł. KubanBank (zmienił potem nazwę na Idea Bank Rosja) zaczął rozwijać działalność operacyjną po dokapitalizowaniu przez biznesmena sumą 33 mln zł. Oferował on głównie kredyty samochodowe, planując wejść w segment pożyczek konsumenckich. W ciągu ponad dwóch lat aktywa rosyjskiego banku Czarneckiego — jak wynika ze sprawozdań grupy Getin Holding — zwiększyły się do 360 mln zł» — relacjonuje «GP».

Continue reading...