Домой Polish — mix Włosi malują twarz kredką, a w Nantes podzielono ulicę ze względu na...

Włosi malują twarz kredką, a w Nantes podzielono ulicę ze względu na płeć. Dlaczego?

323
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Ulica podzielona na część dla kobiet i mężczyzn jako dowód na zbyt duży wpływ islamu na francuską rzeczywistość? Nie, powód dla podziału jest zupełnie inny. Ten sam, dla którego przewodniczący Parlamentu Europejskiego pomalował twarz kredką do ust: przemoc wobec kobiet.
Na opublikowanym przez użytkownika Twittera zdjęciu można zobaczyć ulicę ze stojącym pośrodku znakiem, dzielącym deptak na dwie części. Jedna przeznaczona dla mężczyzn, druga dla kobiet. Poniżej znajduje się informacja, że jest to «strefa eksperymentalna» i widoczny niewielki napis «Nantes», co mogłoby świadczyć, że fotografia pochodzi z historycznej stolicy francuskiej Bretanii.
«Francja #Macron Owocem postępu i europejskich wartości jest ta eksperymentalna próba uporządkowania przestrzeni publicznej według szariatu w mieście Nantes — kobiety i mężczyźni oddzielnie. W Niemczech są już przedziały tylko dla kobiet. Reszta to tylko kwestia czasu i demografii» – głosi podpis, jaki do tego zdjęcia zamieścił internauta (pisownia oryginalna).
Tweet z polskiego Twittera odnoszący się do zdjęcia Foto: Twitter
Wpis spotkał się z żywą reakcją, a komentujący pytali się między innymi «jak można pozwolić, żeby Europa tak się zmieniała?» i konstatowali, że to «koniec Europy». Nie wszyscy jednak uwierzyli w opis użytkownika. I słusznie. Stop przemocy wobec kobiet
Dziennikarze internetowego portalu publicznej radiostacji Francetvinfo.fr skontaktowali się z władzami Nantes, które wyjaśniły, że ten znak to część «happeningu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet», którego data została wyznaczona na 25 listopada. Biuro ratusza doprecyzowało także, że znak był wystawiony zaledwie na dwie godziny w czwartkową noc i posłużył «artystom na odegranie kilku ról do materiałów wideo, które będą publikowane w mediach społecznościowych w weekend».
Rzeczywiście, zdjęcie zostało wykonane, kiedy miasto oświetlały już nocne lampy. Ponadto zdecydowana większość wpisów w sieci, które odwołują się do tej sytuacji, jest opatrzona tą jedną fotografią. Gdyby znak był wystawiony również na dłuższy okres w dzień, można przypuszczać, że w Internecie pojawiłoby się dużo więcej ujęć wykonywanych przez mieszkańców Nantes i turystów.
Jak można przeczytać na stronie miasta, co roku we Francji ofiarami przemocy domowej i seksualnej jest 580 tysięcy kobiet. W samym Nantes — 12 tysięcy. Tylko 12% zgłasza sprawy organom ścigania. Piękne pudełko
Wydarzenia odwołujące się do znaku widnieją też w planie obchodów święta na oficjalnej witrynie miasta Nantes. W opublikowanym 20 listopada artykule na ten temat można przeczytać między innymi, że «firma La Belle Boite przygotowuje happening na rue de la Paix (z fr. ulica Pokoju) – czy powinniśmy oddzielić mężczyzn i kobiety, aby posunąć naprzód kwestię przemocy? To pytanie było zadawane przechodniom za pomocą niecodziennego rekwizytu». Na zdjęciu widnieje wspomniany znak.
https://twitter.com/nantesfr/status/1066288504978706432
Inicjatywa z Ameryki Południowej
Sam pomysł ustanowienia takiego dnia pojawił się na pierwszym Forum Środowisk Kobiecych (Feminist Encuentro) Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które odbyło się w stolicy Kolumbii – Bogocie — już w 1981 roku. Wybrana data – 25 listopada – nie jest przypadkowa. W ten dzień 58 lat temu w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany zamordowano trzy działaczki polityczne walczące o przestrzeganie praw człowieka — siostry Mirabal (Patrię, Minervę i Marię Teresę).
W grudniu 1999 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło «Deklarację o eliminacji przemocy wobec kobiet» i wyniosło ten lokalny dzień pamięci do stopnia międzynarodowego. «Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że przemoc wobec kobiet, w tym molestowanie i inne krzywdzące praktyki, stanowi główną barierę w przestrzeganiu praw człowieka. Przemoc to także wyzwanie związane z włączeniem kobiet w procesy pokojowe i ich udziałem w utrzymaniu pokoju» – pisano w oficjalnym komunikacie ONZ wydanym z tej okazji rok temu. W obchody włączyły się także instytucje unijne, między innymi Komisja Europejska. We Francji też nie sprawdzali
Tworzenie wpisów na temat zdjęcia bez sprawdzenia jego prawdziwego kontekstu nie było jednak wyłącznie błędem polskich internautów. Zdarzyło się to też francuskim politykom. Florian Philippot, jeden z liderów nacjonalistycznego Frontu Narodowego nazwał znak «pochodną apartheidu» i zaapelował, że «być prawdziwie postępowym to odrzucać i zwalczać» takie przejawy. «Byłem pewien, że to zdjęcie było montażem… ale nie! Gmina #Nantes jest widocznie dumna z tej inicjatywy przedstawionej na zdjęciu» – pisał natomiast Thierry Mariani, sekretarz stanu i minister transportu w latach 2010-2012.

Continue reading...