Домой Polish — mix II tura wyborów. Połączone elektoraty czterech kandydatów zmieniają rozkład sił

II tura wyborów. Połączone elektoraty czterech kandydatów zmieniają rozkład sił

351
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

​II tura wyborów. Połączone elektoraty czterech kandydatów zmieniają rozkład sił — fakty.interia.pl — Gdyby w II turze wyborów prezydenckich 2020 wszyscy wyborcy Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza
Gdyby w II turze wyborów prezydenckich 2020 wszyscy wyborcy Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza oddali swój głos na opozycyjnego kandydata — miałby on szansę na zwycięstwo. Po drodze jest jednak sporo wyborczych pułapek.
Zdjęcie
Rafał Trzaskowski/ Adam Warżawa /PAP
Pierwsza tura wyborów dała prezydentowi Andrzejowi Dudzie sporą przewagę nad rywalem. Duda z wynikiem 43,5 proc. głosów zwyciężył aż w 13 na 16 województw. Drugi Rafał Trzaskowski, z wynikiem 30,46, wygrał jedynie w trzech województwach.
Ten układ sił nie jest jednak tak oczywisty, kiedy przyjrzymy się sumie wyników, jakie uzyskali kandydaci kojarzeni z opozycją. Wówczas to oni mają przewagę w dziesięciu województwach, a urzędujący prezydent pozostaje największym graczem w sześciu pozostałych regionach Polski.
Analizując ostateczne dane PKW skupiliśmy się na podziale głosów według preferencji wyborczych elektoratów innych kandydatów niż Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. To w końcu ci «osieroceni» wyborcy zdecydują, który kandydat zwycięży w drugiej turze.
Wyborcy trzech kandydatów — Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza to elektorat bliższy ideowo Rafałowi Trzaskowskiemu. Oczywiście jest to uproszczony wniosek, ponieważ nie istnieje gwarancja, że każda osoba, która zagłosowała 28 czerwca na jednego z tych kandydatów,12 lipca odda swój głos na Trzaskowskiego. Jednak bardziej prawdopodobna jest taka decyzja niż głos oddany na Andrzeja Dudę. Więcej na ten temat TUTAJ.
Co ciekawe — gdyby założyć, że w II turze zagłosują te same osoby, które poszły na wybory w minioną niedzielę i zagłosują zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa — Rafał Trzaskowski ma szansę zdobyć przewagę w dziesięciu na 16 województw.

Continue reading...