Домой Polish — mix Wapno na ściernisko

Wapno na ściernisko

342
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Okres pożniwny to najlepszy czas na wapnowanie. Zastosowane wapno nie tylko podniesie pH gleby, lecz także wpłynie korzystnie na mineralizację słomy.
Autor: Anna kobus
Tagi:
Okres pożniwny to najlepszy czas na wapnowanie. Zastosowane wapno nie tylko podniesie pH gleby, lecz także wpłynie korzystnie na mineralizację słomy.
Okorzyściach z wapnowania chyba nikogo już nie trzeba przekonywać. To zabieg, dzięki któremu możemy podnieść bądź utrzymać produktywność gleb, a tym samym liczyć na wzrost plonów. Wybierając optymalny termin wapnowania, należy pamiętać, że zarówno zakwaszenie gleby, jak i odwrotnie – przywrócenie jej optymalnego pH jest zjawiskiem długotrwałym i przestrzennym. Zatem aby nawóz wapniowy mógł skutecznie i szybko zadziałać, musi zostać dobrze wymieszany z możliwie dużą objętością gleby.
Planując taki zabieg, warto przeanalizować zmianowanie roślin przynajmniej na kilka lat do przodu. Wówczas należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: ile mamy czasu od zejścia przedplonu do siewu rośliny następczej oraz kiedy w zmianowaniu wchodzi uprawa wysoko wrażliwa (mało tolerancyjna) na zakwaszenie. Nawozy wapniowe bowiem powinno stosować się pod uprawę, po której przyjdzie w zmianowaniu roślina najbardziej wymagająca pod względem odczynu gleby. Do tej grupy upraw należą między innymi: rzepak ozimy, burak cukrowy, lucerna, groch czy jęczmień.
Największe możliwości na efektywne wapnowanie daje wysiew wapna na ściernisko (zbożowe lub rzepakowe), które będzie traktowane uprawkami pożniwnymi. Jeśli zastosujemy w tym terminie wapno, upłynie wystarczająco dużo czasu do siewu rośliny następczej, nawet jeśli będzie to ozimina.

Continue reading...