Amerykański wywiad potwierdza, że prezydent Rosji Władimir Putin bezpośrednio wydaje decyzje dotyczące przebiegu wojny w Ukrainie — wskazuje ‘The New York Times’. Z ustaleń gazety wynika również, że polityk za wszelką cenę chce uniknąć powstania wrażenia porażki. Z tego powodu miał nie zgodzić się na wycofanie wojsk z Chersonia.
Amerykański dziennik «The New York Times» podaje, że według amerykańskich urzędników prezydent Rosji Władimir Putin «w ostatnich tygodniach bardziej bezpośrednio zaangażował się w planowanie strategiczne wojny na Ukrainie».
REKLAMA
Putin miał m.in. odrzucić prośby swoich dowódców o wycofanie się z Chersonia. Jak zwraca uwagę «NYT», opuszczenie miasta pozwoliłoby na uratowanie życia rosyjskich żołnierzy i zachowanie sprzętu.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
«Taki odwrót byłby jednak kolejnym upokarzającym publicznym potwierdzeniem porażki Putina w wojnie i przyniósłby Ukrainie drugie wielkie zwycięstwo w ciągu jednego miesiąca. Chersoń był pierwszym dużym miastem, które znalazło się pod kontrolą Rosjan w początkowej inwazji i pozostaje jedyną stolicą obwodu pod kontrolą Moskwy. Odzyskanie go byłoby wielkim osiągnięciem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego» — wskazuje amerykański dziennik.
Wojna w Ukrainie. Zakończono ekshumację w Iziumie, wydobyto setki ciał
Brak zgody Putina na wycofanie się z Chersonia miał też doprowadzić do spadku morale wśród rosyjskich żołnierzy.
«NYT» wskazuje również, że już wcześniej wielokrotnie rosyjscy oficerowie prezentowali odmienne od Putina zdanie na temat przebiegu wojny, a szczególnie początkowych planów zdobycia Kijowa. Wielu z nich było przekonanych, że wojsku brakuje nie tylko żołnierzy, ale i uzbrojenia.
Według «The National» w rejonie Chersonia może zostać otoczonych przez ukraińskie wojska ok. 20 tys. rosyjskich żołnierzy.
— W tej wojnie istnieje ciągły rozdźwięk między celami politycznymi Putina a środkami wojskowymi do ich osiągnięcia — komentuje w rozmowie z «The New York Times» Michael Kofman, dyrektor studiów nad Rosją w CNA, instytucie badań nad obronnością w Arlington w stanie Wirginia.