‘Essa’ została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. ‘Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna’ – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.
«Essa» jak sama młodzież
Warianty niewerbalne «essy»
«Odklejka» z nagrodą jury
Wyrazy i frazy blisko podium
Temat etykietowania
Młodzieżowe Słowo Roku
rozwiń ›
Reklama
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu «essa». Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
«Essa» jak sama młodzież
Jak mówi prof. Wileczek, «trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu». «Essa» jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. «Essą» można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – «Essa z tobą!» – wyjaśniła badaczka.
Młodzieżowe Słowo Roku. «Rel», «essa» i «betoniarz». Wiesz co to znaczy?
Zobacz również
Reklama
Zwróćmy też uwagę, że wśród popularnych połączeń ze słowem «essa» znalazły się te, wskazujące na luz czy stan błogości, np. «mieć essę» lub być «na essie» – zaznaczyła prof. Anna Wileczek.
«Mierzenie poziomu essy, czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata, stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można +wrzucić na luz+, a więc się +zessować+ lub +zaessować+ – wskazała w rozmowie z PAP przewodnicząca jury.