Домой Polish — mix Warszawa: zakończyło się 394. zebranie plenarne KEP„Wspólnota ze zranionymi” – 19 lutego...

Warszawa: zakończyło się 394. zebranie plenarne KEP„Wspólnota ze zranionymi” – 19 lutego Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnichPoznań: sąd uniewinnił oskarżonych o profanację w katedrzeEpiskopat: proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła IIPolecamy

169
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Krajowy proces synodalny pomoc Kościoła w Polsce na rzecz Ukrainy przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów i dyskusja nad zarzutami pod adresem Jana
Apel o uszanowanie pamięci Jana Pawła II
Podczas zebrania biskupi odnosili się do polemik, jakie wzbudził reportaż wyemitowany w TVN24 Marcina Gutowskiego i książka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka.
W komunikacie napisano, że wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę bezprecedensowych prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, biskupi apelują do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. “Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II. Jednocześnie biskupi bardzo dziękują wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża” .
Abp Grzegorz Ryś podkreślił w rozmowie z KAI, że wśród biskupów nie ma nikogo, kto by się sprzeciwiał badaniom historycznym dotyczącym osoby św. Jana Pawła II, a był on święty. Kościół to potwierdził nieomylną definicją, jaką jest kanonizacja — powiedział KAI abp Grzegorz Ryś.
Metropolita łódzki podkreślił znaczenie właściwej krytyki źródeł, to znaczy żeby wiedza, którą otrzymujemy, badając na przykład archiwalia IPN, była poddawana krytyce źródłowej, właśnie w oparciu o archiwa kościelne. Przestrzegł też przed popełnianiem błędu ahistoryczności, aby nie mierzyć czasów kard. Wojtyły naszymi dzisiejszymi realiami kościelnymi i państwowymi.
„Bo my żyjemy w innym państwie. Kardynał Wojtyła był biskupem w totalitarnym państwie komunistycznym. Tego nikt nie mówi, bo to jest niewygodna prawda, bo to totalitarne państwo komunistyczne trwało do 1989 roku. W tym totalitarnym państwie komunistycznym także zeznania ludzi, czyli źródła, których dotykamy, powstawały w bardzo różnych kontekstach. I nie uwzględnianie tych kontekstów interpretacji też jest ahistorycznością” – stwierdził abp Ryś.
Powstanie zespół badający archiwa
W komunikacie wydanym po obradach biskupi zapowiedzieli powołanie zespołu, który przebada archiwa zarówno państwowe jak i kościelne pod kątem tego, jak w przeszłości wyglądała praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami seksualnymi niektórych duchownych wobec małoletnich.
“Wszyscy biskupi byli za, nikt nie był przeciw” — powiedział dziennikarzom abp Wojciech Polak o decyzji biskupów ws. powołania zespołu. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży powiedział, że szczegóły dotyczące tego gremium będą dopiero ustalane.
“Zadaniem zespołu będzie na pewno rzetelne zbadanie dokumentów zawartych zarówno w archiwach państwowych jak i kościelnych tak, aby treści w nich zawarte ukazać w całości, z uwzględnieniem praw i stanu wiedzy a także kontekstu społeczno-kulturowego” — powiedział Prymas Polski.
Abp Polak wyraził nadzieję, że prace zespołu będą nade wszystko realną pomocą dla osób pokrzywdzonych, którym w procesie ich uzdrawiania należy się prawda.
Synodalność
Jednym z głównym tematów była dyskusja nad opublikowaną w sierpniu ub. roku krajową syntezą procesu synodalnego. Dokument ten stanowił też punkt odniesienia dla polskiej delegacji podczas niedawnego Europejskiego Spotkania Kontynentalnego w Pradze.
Dzieląc się refleksjami z tego wydarzenia, abp Galbas ocenił, że umożliwiło ono szczerą dyskusję o Kościele w Europie, który jest bardzo różny. Jak przyznał, ujawniło się też wiele napięć. — Ciągle musimy powtarzać, że celem synodu nie jest budowa jakiegoś innego Kościoła, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak w ramach jedynego Kościoła Chrystusowego z jego hierarchiczną strukturą realizować duchowość synodalności – stwierdził duchowny.
Mówiąc o napięciach towarzyszących dyskusjom synodalnym oraz wokół całego procesu, abp Galbas powiedział, że problem wynika m.in. z samego rozumienia synodalności. Z jednej strony myślenie o Kościele synodalnym budzi wiele nadziei – przede wszystkim związanych z odchodzeniem od nadmiernego klerykalizmu i marginalizacji roli świeckich – z drugiej jednak budzi także zauważalny niepokój.

Continue reading...