Домой Polish — mix Koszty utrzymania rosną, ale tempo zwyżek spada Gazeta Bankowa

Koszty utrzymania rosną, ale tempo zwyżek spada Gazeta Bankowa

152
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

W kwietniu staniał gaz, opał i AGD – wynika z danych GUS. Statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania 1360 zł miesięcznie. To o 19
W kwietniu staniał gaz, opał i AGD – wynika z danych GUS. Statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania 1360 zł miesięcznie. To o 19 proc. więcej niż przed rokiem, ale to najniższa dynamika od niemal roku.
Patrząc na najnowsze dane GUS na temat inflacji można podejść do ich interpretacji zarówno z pozycji optymistycznej jak i pesymistycznej. Ktoś kto widzi szklankę do połowy pełną cieszyć może się z tego, że tempo wzrostu kosztów utrzymania i wyposażenia domu jest najniższe od maja 2022 roku. Realista uznałby pewnie jednak, że jego przedmówca powinien puknąć się w głowę, bo przecież jest o ponad 19 proc. drożej niż przed rokiem.
Kwiecień przyniósł kolejne podwyżki kosztu utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkania. Statystyczna rodzina na ten cel wydaje już około 1360 złotych miesięcznie – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. W ciągu roku wydatki te poszły w górę o trochę ponad 19 proc., co odpowiada podwyżce o niecałe 220 złotych.
Najnowsza publikacja GUS na temat inflacji nie może cieszyć kogoś kto utrzymuje mieszkanie. Wciąż koszty życia są wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że wzrost kosztów życia wytraca impet. Problem w tym, że pocieszenie to przynajmniej po części wynika z efektu statystycznego (tzw. wysokiej bazy).
Chodzi o to, że rok temu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen, przez co porównując dzisiejsze stawki do tych sprzed roku mamy do czynienia z mniejszą procentową dynamiką zmian. Ale to nie wszystko. Niektóre surowce (ropa, gaz, drewno czy miedź) są tańsze niż przed rokiem.

Continue reading...