Домой Polish — mix Czym różni się nowa ustawa Dudy od tej, którą podpisał? Usunięto najważniejszy...

Czym różni się nowa ustawa Dudy od tej, którą podpisał? Usunięto najważniejszy dla PiS artykuł

161
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

W piątek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o powołaniu komisji badającej wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Zmiany zaproponowane przez Andrzeja Dudę dotyczą m.in. członkostwa w Komisji, środków zaradczych i ochrony tajemnicy zawodowej. Porównujemy oba projekty.
Zmiany w «lex Tusk» zapowiedział w piątek rano prezydent Andrzej Duda, który cztery dni wcześniej podpisał ustawę. Projekt prezydencki pojawił się na stronie Sejmu, dzięki czemu możemy zobaczyć, jakie dokładnie zmiany zaproponował Duda. 
REKLAMA

Jeden z pierwszych zapisów dodanych do ustawy to zakaz łączenia członkostwa w Komisji z mandatem posła lub senatora. Ustawa prezydencka precyzuje również, że gdyby przed jej wejściem w życie na kandydata na członka komisji zgłoszono posła lub senatora — głosowania nad jego kandydaturą nie zostanie przeprowadzone. Gdyby zaś członek został już wybrany — jego członkostwo wygaśnie.
Andrzej Duda proponuje zmiany w «lex Tusk». Jest reakcja PiS
Zmieniony został również sposób wyboru przewodniczącego komisji — mają go wybrać spośród siebie członkowie komisji, a nie — jak w ustawie «oryginalnej» — wybiera go premier. Tajemnica zawodowa prawników, księży i mediatorów
W nowelizacji Dudy dodano ustęp o tym, że jako świadków nie wolno przesłuchiwać «obrońcy albo adwokata lub radcy prawnego (…) co do faktów, o których dowiedział się, udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę», «duchownego, co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi» oraz «mediatora, co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego prowadząc postępowanie mediacyjne w postępowaniu karnym, lub karnoskarbowym».
Zmienia się też fragment dotyczący jawności posiedzeń — w ustawie sejmowej były one «niejawne, chyba że przewodniczący Komisji zarządzi inaczej», w wersji prezydenta — «jawne, chyba że przewodniczący Komisji zarządzi inaczej».

Drastycznie zmienia się najważniejszy z artykułów — ten, w którym mowa o decyzji administracyjnej, czyli po prostu karze. Oryginalnie zapisano tam, że komisja «o ile uzna to za niezbędne, zarządza zastosowanie co najmniej jednego ze środków zaradczych». Wśród nich wymieniono: cofnięcie poświadczenia bezpieczeństwa lub nałożenie zakazu otrzymania poświadczenia bezpieczeństwa na okres do 10 lat, zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat, cofnięcie pozwolenia na broń lub nałożenie zakazu posiadania pozwolenia na broń na okres do 10 lat.

Zobacz wideo

Te kary całkowicie usunięto w ustawie prezydenckiej, pozostawiając jedynie stwierdzenie, że decyzja administracyjna «powoduje, że osoba ta nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym».
W nowelizacji dodano również zapis, w którym stwierdzono, że od decyzji przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego i skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Tu dostępny jest projekt podpisany przez prezydenta >>>
Tu dostępny jest projekt zaproponowany przez prezydenta >>> Zniesienie środków zaradczych
Jak podano w uzasadnieniu, nowelizacja ma na celu «wprowadzenie zmian w ustawie, zmierzających do zniesienia możliwości stosowania przez Komisję (…) środków zaradczych», «zmiana trybu odwoławczego od decyzji Komisji z sądów administracyjnych na sądy powszechne», «wykluczenia możliwości pełnienia funkcji członka Komisji przez posła lub senatora», «zwiększenie niezależności Komisji i transparentności postępowań przed nią» oraz «ujednolicenia w ramach systemu prawnego ochrony tajemnic zawodowych».

Continue reading...