Домой Polish — mix E. Łon: Inwestorzy i analitycy wierzą w naszą gospodarkę Gazeta Bankowa

E. Łon: Inwestorzy i analitycy wierzą w naszą gospodarkę Gazeta Bankowa

136
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Analitycy i eksperci przewidują, że inflacja w latach 2023-2025 będzie się stopniowo obniżała a towarzyszyć będzie temu spadek stóp NBP oraz przyspieszenie
Analitycy i eksperci przewidują, że inflacja w latach 2023-2025 będzie się stopniowo obniżała a towarzyszyć będzie temu spadek stóp NBP oraz przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego – wskazuje prof. UEP dr hab. Eryk Łon.
DAX przebił swoje historyczne maksimum mimo słabych danych z gospodarki niemieckiej
W poprzednim tygodniu mieliśmy do czynienia z bardzo ciekawym wydarzeniem na rynku akcji w Niemczech. Indeks DAX przebił swoje historyczne maksimum. Do przebicia tego doszło w tygodniu, w którym zaprezentowane zostały bardzo słabe dane o nastrojach w tamtejszym przemyśle. Przemysłowy wskaźnik PMI w Niemczech spadł do poziomu niższego od 40 punktów, co jest poziomem bardzo niskim. Po raz ostatni tak niski, czyli niższy od 40 punktów poziom tego wskaźnika wystąpił w maju 2020 roku, czyli w okresie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.
W kontekście tych uwarunkowań możemy sobie dobitnie uświadomić to, czym jest mechanizm funkcjonowania rynku akcji. Otóż jak się okazuje jest on mechanizmem dyskontowania przyszłości. Ceny akcji rosną wówczas, gdy sytuacja makroekonomiczna jest jeszcze stosunkowo zła, gdyż inwestorzy giełdowi liczą na to, że w przyszłości się ona poprawi. Z radykalnie odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia na jesieni 2021 roku, kiedy to wskaźnik PMI w Niemczech kształtował się na poziomie wyższym od 60 punktów a DAX formował wówczas szczyt po wystąpieniu którego doszło potem do spadków na giełdzie we Frankfurcie.
Powyższe rozważania prowadzą do wniosku potwierdzającego słuszność sentencji giełdowej która brzmi ,,kupuj pesymizm, sprzedawaj optymizm”. W tym kontekście nie dziwni fakt, że Warszawski Indeks Giełdowy pnie się wciąż do góry w sytuacji, gdy PMI w przemyśle w naszym kraju kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie. Analizując z kolei bardziej dokładnie sytuację na polskim rynku akcji można zauważyć, że WIG urósł na razie, czyli od końca grudnia 2022 roku do 28 lipca 2023 roku o 25,2 proc.. To zwyżka znacząca. WIG pod względem stopy zwrotu okazał się na razie jednym z najlepszych indeksów rynków akcji na świecie.
Korzystając z danych opublikowanych na stronie stooq.pl można zauważyć, że od WIG-u lepszy były tylko indeksy w Argentynie, Grecji, Rosji, Turcji oraz dwa technologiczne amerykańskie indeksy Nasdaq a także japoński indeks NIKKEI225. Generalnie rzecz biorąc tą sytuację można ocenić bardzo pozytywnie. Oznacza ona, że uczestnicy polskiego rynku akcji charakteryzują się sporym optymizmem wierząc w dobrą przyszłość naszej gospodarki, z czym wiąże się nadzieja na poprawę wyników finansowych polskich spółek giełdowych. Co ciekawe w okresie pierwszych siedmiu miesięcy tego roku doszło do umocnienia kursu złotego, co wskazuje na to, że jednym z powodów kontynuacji hossy na polskim rynku akcji był napływ zagranicznego kapitału portfelowego.
Bardzo dobre zachowanie WIG-u w okresie od końca grudnia 2022 roku do 28 lipca skłania nas do zastanowienia się na tym, czy w kolejnych miesiącach 2023 roku można oczekiwać stosunkowo mocnego, czy też stosunkowo słabego zachowania tego indeksu. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dobre zachowanie indeksu WIG w okresie pierwszych siedmiu miesięcy danego roku sprzyja raczej dobremu, czy raczej słabemu zachowaniu tego indeksu w kolejnych pięciu miesiącach, czyli w okresie od końca lipca do końca grudnia danego roku.

Continue reading...