Домой Polish — mix Cyberbezpieczeństwo jako temat w kampanii wyborczej Gazeta Bankowa

Cyberbezpieczeństwo jako temat w kampanii wyborczej Gazeta Bankowa

146
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Trwa gorączka kampanii wyborczej do parlamentu, a w przyszłym roku czekają nas wybory samorządowe. Z perspektywy polityków cyfrowe bezpieczeństwo, niezależn
Trwa gorączka kampanii wyborczej do parlamentu, a w przyszłym roku czekają nas wybory samorządowe. Z perspektywy polityków cyfrowe bezpieczeństwo, niezależnie od szczebla administracji którego dotyczy, ma niezwykle istotne znaczenie. Przestępcy chętnie biorą na cel jednostki publiczne, w tym administrację centralną i samorządową. Do podejmowania wymierzonych w nie działań zachęca ich wiele czynników. Są to między innymi konieczność zapewnienia przez nie ciągłości świadczenia usług publicznych, a także dysponowanie zasobami wrażliwych i cennych danych obywateli. Nie bez znaczenia pozostaje również wymiar czysto polityczny, gdyż jak zwraca uwagę ekspert Stormshield, skuteczny atak wymierzony w podmioty publiczne obniży poziom zaufania do osób nimi kierujących, co może mieć istotne przełożenie na preferencje wyborców.
Niedawnym, głośnym przykładem przestępczej działalności wymierzonej w samorząd było zablokowanie aplikacji ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych) Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W efekcie ataku przestały działać portal i aplikacja „Mobilny ŚKUP”, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz znajdujące się w autobusach i tramwajach kasowniki z czytnikami kart, na których zakodowane są elektroniczne bilety. Pasażerowie byli proszeni o samodzielne kasowanie ich papierowych wersji, poprzez wpisanie długopisem daty i godziny przejazdu. Sytuacja kuriozalna, w trzeciej dekadzie XXI wieku. Podobny incydent pod koniec 2022 roku dotknął Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM). Działania objęły tam cyberatak ransomware na system Elektronicznego Zarządzania Dokumentami. Nie milkną również echa „afery mejlowej”, która jest przedmiotem dyskusji publicznej i bieżącej walki politycznej.
Głośnym zagranicznym przykładem potencjalnego wpływu działalności cyberprzestępczej na zaufanie do organów państwa był ujawniony w sierpniu br., złożony atak na Brytyjską Komisję Wyborczą, w wyniku którego «wrogim podmiotom» udało się uzyskać dostęp do milionów danych wyborców.
Podobne do opisanych incydenty mogą skutkować czasowym brakiem dostępności określonych usług publicznych, nieterminowym załatwianiem spraw czy problemami w kontakcie z pracownikami przy wykorzystaniu internetowych kanałów komunikacji. Dodatkowo, jak wskazywała rzeczniczka prasowa UMWM, w ich przypadku „zdarzenie mogło doprowadzić do utraty dostępności danych osobowych”.

Continue reading...