Домой Polish — mix Polacy boją się planów ograniczeń w obrocie gotówką Gazeta Bankowa

Polacy boją się planów ograniczeń w obrocie gotówką Gazeta Bankowa

162
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Chętnie korzystamy z płatności bezgotówkowych, ale 38 proc. Polaków uważa ograniczenia w posługiwaniu się gotówką za próbę jej eliminacji z obrotu
Chętnie korzystamy z płatności bezgotówkowych, ale 38 proc. Polaków uważa ograniczenia w posługiwaniu się gotówką za próbę jej eliminacji z obrotu gospodarczego. Ponad 80 proc. z nas deklaruje korzystanie z gotówki podczas zakupów, z czego 11 proc. codziennie.
Ograniczenia płatności gotówkowych dla transakcji realizowanych przez konsumentów z przedsiębiorcami dla kwoty przekraczającej 20.000 zł brutto miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Limit został wprowadzony ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Pierwotnie ograniczenia w posługiwaniu się gotówką miały wejść w życie wcześniej, bo już 1 stycznia 2023 r. Najpierw termin przesunięto, a finalnie jednak kontrowersyjne zmiany zostały wycofane.
Projekt przepisów spotkał się z krytyczną opinią ze strony m.in. Narodowego Banku Polskiego, a wprowadzone już zmiany ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony społeczeństwa. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET, ponad 80 proc. biorących udział w badaniu nie zgodziło się ze stwierdzeniem: “płatności bezgotówkowe — czyli te dokonywane kartą, telefonem, zegarkiem, powinny całkowicie zastąpić gotówkę”, w tym “zdecydowanie się nie zgodziło” 66,5 proc., a 14,6 proc. podało odpowiedź, że “raczej się nie zgadza”.
Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że wprowadzenie ograniczenia posługiwania się gotówką ma na celu jej eliminację
Wśród dwóch głównych powodów wprowadzenia limitów płatności gotówką dla transakcji realizowanych pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą w uzasadnieniu do ustawy wskazano:
• sposób na popularyzację obrotu bezgotówkowego
• i możliwość ograniczania szarej strefy, a tym samym większej kontroli organów podatkowych nad przychodami przedsiębiorców.
Nieco inaczej zdają się postrzegać powody wprowadzenia limitów respondenci badania przeprowadzonego w sierpniu 2023 r. na zlecenie rankomat.pl, choć również zwrócono uwagę na możliwości większej kontroli podatników przez organy skarbowe.
Mianowicie 38 proc. ankietowanych wyraziło obawę, że planowane ograniczenia w posługiwaniu się gotówką dla konsumentów, mają na celu jej eliminację z obrotu gospodarczego.

Continue reading...