Домой Polish — mix Nowe tymczasowe władze Orlenu. 5 tematów, o których musisz dziś wiedzieć

Nowe tymczasowe władze Orlenu. 5 tematów, o których musisz dziś wiedzieć

160
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Nowe władze Orlenu; obywatelski dzień w Sejmie; Jarosław Kaczyński przed komisją ds. afery wizowej; egzotyczni kandydaci na prezydenta RP; co z pomocą USA dla Ukrainy.
We wtorek Daniel Obajtek formalnie przestał być prezesem Orlenu i doszło do znaczących zmian we władzach koncernu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie z dotychczasowej dziewięcioosobowej rady nadzorczej odwołało osiem osób, w tym jej przewodniczącego Wojciecha Jasińskiego, byłego ministra skarbu i prezesa spółki, wiceprzewodniczącego Andrzeja Szumańskiego i sekretarz Annę Wójcik. Pozostali odwołani członkowie rady to Andrzej Kapała, Roman Kusz, Anna Sakowicz-Kacz, Barbara Jarzembowska i Jadwiga Lesisz. Akcjonariusze Orlenu zdecydowali, że nowa rada będzie liczyć dziesięć osób. Wybrano dziewięć: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójka i Tomasza Zielińskiego. Do obsadzenia pozostało jedno miejsce. Nowym przewodniczącym rady nadzorczej został prof. Wojciech Popiołek.
Rada odwołała z dotychczasowego zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Zgodnie z zapowiedzią ministra aktywów państwowych Borysa Budki zarząd Orlenu ma być wyłoniony w drodze konkursu. Na p.o. prezesa powołał Witolda Literackiego. Do wykonywania czynności członków zarządu (na maksymalnie trzy miesiące) delegowano Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.
Zmiany zbiegły się w czasie z upublicznieniem przez NIK raportu w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu przeprowadzonej za rządów PiS. „Kontrolerzy doliczyli się min. 5 mld zł manka, bo zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł, a inne składniki majątku wystawione na sprzedaż też poszły za tanio. Kto śledził przebieg starań Orlenu poszukującego partnerów, ten wie, że Obajtek działał pod presją czasu, bo chętnych na interesy z polskim koncernem nie było wielu. Tymczasem czas, jaki dostał od Komisji Europejskiej na spełnienie tzw.

Continue reading...