Домой Polish — mix Jak finansowane są kampanie wyborcze w samorządach?

Jak finansowane są kampanie wyborcze w samorządach?

143
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Państwowa Komisja Wyborcza gromadzi informacje na temat wydatków, które dokonywane są w związku z prowadzeniem kampanii przez poszczególne komitety. W 2023 roku w związku z organizacją wyborów samorządowych
Państwowa Komisja Wyborcza gromadzi informacje na temat wydatków, które dokonywane są w związku z prowadzeniem kampanii przez poszczególne komitety. W 2023 roku w związku z organizacją wyborów samorządowych 5 komitetów wydało ponad 130 mln złotych. W 2024 roku komitety prowadzą działania w związku z organizacją wyborów samorządowych. W jaki sposób finansowane są kampanie w samorządach?
Zgodnie z art. 125 Kodeksu wyborczego, czyli ustawy regulującej kwestie związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów w Polsce, finansowanie kampanii jest jawne. W kolejnym artykule ustawodawca dodał, że wydatki ponoszone przez komitety w związku z zarządzonymi wyborami są pokrywane z ich źródeł własnych. 
W komitecie wyborczym musi być pełnomocnik, czyli osoba, która zajmie się gospodarką finansową komitetu. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego nie może być nim osoba, która jest:
Jedna osoba może być pełnomocnikiem finansowym wyłącznie jednego komitetu. Wśród kompetencji pełnomocnika leży pełna odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe obciążające dany komitet. Może on wyrażać zgodę (lub sprzeciwiać się) zaciąganiu zobowiązań finansowych w imieniu i na rzecz komitetu. Jednocześnie ze swojego majątku nie może pokrywać roszczeń wobec komitetu wyborczego. Odpowiedzialność taką ponosi partia polityczna czy organizacja, która utworzyła komitet lub solidarnie partie polityczne tworzące koalicyjny komitet wyborczy.

Continue reading...