Домой Polish — mix Franciszek w Trieście — kreatywna demokracja i migranci

Franciszek w Trieście — kreatywna demokracja i migranci

116
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Spotkanie z włoskimi katolikami w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego, który przebiegał pod hasłem: „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”; spotkanie z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, środowiska akademickiego, migrantami i osobami niepełnosprawnymi oraz Msza św. na Piazza Unita d’Italia (Placu Jedności Włoch) z udziałem prawie 9 tys. wiernych złożyły się na pięciogodzinną wizytę Franciszka 7 lipca w Trieście. Była to czwarta tegoroczna podróż papieża Bergoglio na terenie Włoch.
Spotkanie z włoskimi katolikami w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego, który przebiegał pod hasłem: „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”; spotkanie z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, środowiska akademickiego, migrantami i osobami niepełnosprawnymi oraz Msza św. na Piazza Unita d’Italia (Placu Jedności Włoch) z udziałem prawie 9 tys. wiernych złożyły się na pięciogodzinną wizytę Franciszka 7 lipca w Trieście. Była to czwarta tegoroczna podróż papieża Bergoglio na terenie Włoch.
Zakończenie 50. Tygodnia Społecznego
Papież przybył o godz. 8 rano do centrum kongresowego «Generali Convention Center» w Trieście. Franciszka powitali: przewodniczący Konferencji Biskupów Włoch, kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Katanii Luigi Renna, przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodni Społecznych oraz biskup Enrico Trevisi. Towarzyszyli im: przewodniczący regionu Massimiliano Fedriga, prefekt Triestu Pietro Signoriello, burmistrz Roberto Dipiazza i Philippe Donnet, dyrektor generalny firmy ubezpieczeniowej Generali, która wspiera przede wszystkim uchodźców i rodziny w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem swojej fundacji The Human Safety Net.
W imieniu Włoskiej Konferencji Biskupiej Franciszka pozdrowił jej przewodniczący kard. Zuppi. Odnosząc się do miejsca tego wydarzenia zwrócił uwagę, iż „jest to ziemia, która łączy Wschód i Zachód, Północ i Południe, jest punktem spotkania i poznania”. Jest tu wielka kultura, która łączy, „owoc słynnych dwóch płuc niezbędnych do dobrego oddychania”. Ale są tutaj też „pewne rany, spuścizna strasznych bólów ze wszystkich stron”.
DEON.PL POLECA
Zaznaczył, że w tych dniach nie mówiono o udziale, ale przeżywano go tak, jak w ostatnich latach przeżywamy Drogę Synodalną Kościoła włoskiego. Uczestnicy Tygodnia Społecznego przybyli tu pełni woli, będącej owocem doświadczeń społecznych, przy czym wola ta rosła, chęć udziału, pomagania żywej demokracji tego kraju i Europy, a nie chęć dobrobytu indywidualnego, lecz chęć dobra wspólnego.
Chcemy odpowiedzieć na wyzwania tych czasów humanizmem wypływającym ze swych głębokich korzeni, począwszy od chrześcijańskich i których nie powinno brakować. Chcemy przynosić owoce prawdziwej demokracji, równości, praw i obowiązków dla wszystkich, a w sercu demokracji są osoby oraz postawa zaufania i nadzieja – tłumaczył kardynał. Dodał, iż „demokracja zaczyna się od nas, jeśli nasze ograniczenie napotyka ograniczenie bliźniego”.
Wskazał, iż katolicy we Włoszech nie są i nigdy nie będą „lobby w obronie partykularnych interesów”, gdyż „jedyną stroną, którą żyją i wskazują w sposób wolny innym, jest strona każdej osoby od poczęcia do końca”. Kardynał porównał demokrację do dobrze przygotowanej i zgranej orkiestry, a najlepszym dyrygentem „tej wspaniałej orkiestry” jest Bóg, który „prosi nas o myślenie o sobie nawzajem, o służenie, aby zrozumieć, kim jesteśmy.
DEON.PL POLECA
Podręczne narzędzie rozwoju osobistego i duchowego ????
Słowami i wieloma dobrymi działaniami praktycznymi w naszym kraju pokazaliśmy w ciągu tych dni, że „alfabet demokracji jest już obecny w naszej codzienności i że ożywia on przyjaźń społeczną przez dialog” – powiedział z kolei, pozdrawiając papieża, metropolita Katanii abp Luigi Renna. Przewodniczący Komisji Włoskiej Konferencji Biskupiej do Spraw Społecznych i Pracy, Sprawiedliwości i Pokoju wskazał obrazowo, iż „zaczerpnęliśmy atramentu demokracji, aby wzmocnić więź «między historią a przyszłością»”.
Zaznaczył, iż wyłoniły się z tego dwa słowa na literę P: polityka i osoba „będące konkretnym tłumaczeniem społecznej nauki Kościoła i nauczania papieskiego”.
Przypomniał też, że w tej 50. edycji Tygodni Społecznych Katolików we Włoszech wzięło udział ponad tysiąc delegatów z diecezji włoskich, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, przeżywających swe doświadczenie w społeczeństwie obywatelskim, licznych mieszkańców tego miasta. Wszyscy oni „odnaleźli się tu na nowo jako naród, gotów do wyjścia”. Teraz rozpoczyna się czas brania odpowiedzialności za to, aby nikt nie pozostał poza życiem demokratycznym i aby wszyscy byli w nie włączeni z poszanowaniem swej godności – stwierdził arcybiskup z Sycylii.
W homilii papież zwrócił uwagę, że historia „Tygodni” splata się z historią Włoch i to już wiele mówi o Kościele, który jest wrażliwy na przemiany społeczeństwa i stara się wnieść swój wkład do dobra wspólnego.
Przypomniał osobę bł. Giuseppe Toniolo, który ustanowił tę inicjatywę w 1907 r. i twierdził, że demokrację można określić jako „ów ład publiczny, w którym wszystkie siły społeczne, prawne i ekonomiczne, w pełni ich hierarchicznego rozwoju, współpracują proporcjonalnie na rzecz dobra wspólnego, oddziałując w ostateczności przede wszystkim na korzyść klas niższych». Papież zwrócił uwagę, że w świetle tej definicji, w dzisiejszym świecie, demokracja jest w kiepskim stanie, co jest niepokojące, ponieważ w grę wchodzi dobro człowieka, a nic, co ludzkie, nie może być nam obce.
Przypomniał, że porządek demokratyczny dojrzał we Włoszech po II wojnie światowej, także dzięki decydującemu wkładowi katolików. Wskazał na notę duszpasterską, na mocy której włoski episkopat przywrócił Tygodnie Społeczne w 1988 roku, która m. in. wskazuje na potrzebę solidarności społecznej we wszystkich jej formach i nadanie sensu «rozwojowi kraju, rozumianemu [.] jako globalna poprawa jakości życia, zbiorowego współistnienia, demokratycznego uczestnictwa, autentycznej wolności” i co jest zakorzenione w Doktrynie Społecznej Kościoła.
Wskazał na potrzebę chrześcijańskiego i ewangelicznego odczytania zjawisk społecznych, co jest ważne nie tylko w kontekście włoskim, ale stanowi przestrogę dla całej ludzkości i dla drogi wszystkich narodów. «Tak bowiem jak kryzys demokracji przenika różne realia i narody, tak samo postawa odpowiedzialności za przemiany społeczne jest wezwaniem skierowanym do wszystkich chrześcijan, gdziekolwiek żyją i pracują, w każdej części świata» — powiedział Franciszek.
Wskazał na symbol 50. Tygodnia — «serce» i wychodząc od tego obrazu, zaproponował dwie refleksje.
«Po pierwsze, możemy wyobrazić sobie kryzys demokracji jako zranione serce. To, co ogranicza uczestnictwo jest doskonale widoczne. O ile korupcja i bezprawie ukazują serce „po zawale”, to niepokój muszą budzić również różne formy wykluczenia społecznego. Ilekroć ktoś jest usuwany na margines, cierpi na tym cały organizm społeczny» — powiedział Franciszek i przypomniał, że kultura odrzucenia wyznacza sposób sprawowania władzy, w którym nie ma miejsca dla ubogich, nienarodzonych, kruchych, chorych, dzieci, kobiet, ludzi młodych.

Continue reading...