"Голодомор мав зламати хребет нації". Як геноцид став для України травмою поколінь

49
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Про те, якою була справжня мета Голодоморів в Україні, які це мало демографічні наслідки для нашого народу, як колективна травма вплинула на майбутні .
Щорічно в четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів. У минулому столітті українці пережили три великі голоди – у 19921-23-х, 1932-1933-х та 1946-47-х роках.
Точну кількість загиблих вченим досі важко підрахувати. Проте демографічні втрати України внаслідок найстрашнішого Голодомору в 1932-1933 роках становлять близько 4,5 млн осіб, у тому числі 3,9 млн – втрати, пов’язані з надсмертністю, а ще 600 тисяч – із дефіцитом народження. Такі дані наводить Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України.
Зараз близько 30 країн визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом проти українського народу. Європейський парламент зробив це лише у грудні 2022 року, США досі не ухвалив аналогічного рішення, хоч більш як половина штатів визнали Голодомор на своїх рівнях. При цьому Росія як правонаступниця СРСР продовжує цинічно заперечувати факт геноциду проти українців.
РБК-Україна розпитала історика, куратора виставок про Голодомор та старшу наукову співробітницю Національного музею історії України у Другій світовій війні Яну Гринько про те, якими були наслідки голоду, які регіони найбільше постраждали і як це вплинуло на сучасні покоління.
Далі наводимо пряму мову Яни Гринько.Якою була мета Голодоморів
У нас є указ президента про Національний день пам’яті Голодоморів, але насправді є різниця між голодами 1921-1923-х та 1946-1947-х і Голодомором 1932-33 років. Дослідники і правники вже довели, що події 30-х років були актом геноциду проти українського народу, що ми не можемо сказати про 20-ті чи 40-ві.
Ціль Голодомору 30-х років чітко зрозуміла – Москва вчинила геноцид з метою утримання Радянської України під своїм контролем, з метою придушення того спротиву, який розпочався на території України під час колективізації і розкуркулювання. У 20-х і 40-х роках ситуації дещо відрізнялися, хоча інструменти були схожі.
На початку 1921 року комуністи замовчували голод і коли зверталися до міжнародних організацій про допомогу, то говорили про ситуацію в російському Поволжі, але про південь України – ні. Проте з 22-го року все-таки допустили міжнародні організації до наших територій, щоб надати допомогу голодуючим. У 30-х роках такого не було.
У 40-х роках голод був спричинений у тому ж числі й війною, бо на території України проходило багато бойових дій. Це все призвело до руйнування господарства, промисловості та взагалі економіки. Але основною причиною були хлібозаготівлі та репресії, пов’язані з ними. Наслідком голодування стала масова дистрофія і смертність.Як Голодомори змінили демографічну ситуацію
Голодомор спричинив великі демографічні втрати для України. В кримінальній справі №475 про Голодомор, експерти говорять щонайменше про 4 мільйони вбитих у 1932-33 роках.
В основному дослідники спираються на переписи населення 1926 і 1937 років. Але ці переписи, можливо, не дають повної картини всіх міграційних процесів, адже відбувалося багато рухів, таких як виселення, депортації, переміщення.

Continue reading...