We wtorek w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady do spraw Ogólnych. Polska jako pierwszy kraj w historii odpowiadała na jej forum na wątpliwości…
Jeszcze przed wysłuchaniem Wcześniej KE wskazała pięć problematycznych kwestii: niezależność Trybunału Konstytucyjnego, publikacja orzeczeń TK, poprawki do czterech ustaw o sądownictwie w celu przywrócenia niezależności sądownictwa, zapewnienie, że reformy sądownicze są przygotowywane we współpracy z Komisją Wenecką oraz powstrzymanie dalszego podważania niezależności sądownictwa.
Wysłuchanie odbyło się z trzygodzinnym opóźnieniem, za zamkniętymi drzwiami. Rozpoczęło się od wystąpienia wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który poruszył m.in. kwestię zarzutów ze strony polskiej dotyczących błędów merytorycznych w ocenie KE.
Wdrażanej przez polski rząd reformy sądownictwa bronił wiceszef MSZ Konrad Szymański, którego wspierali eksperci Kancelarii Premiera i MSZ. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, polskie MSZ opublikowało na Twitterze argumentację, która została przedstawiona na forum, Rady ds. Ogólnych. Po tej części nastąpiła seria pytań ze strony ministrów unijnych państw.
– Dzisiejsza dyskusja między państwami UE była bardzo rzeczowa. Wyczerpująco przedstawiliśmy nasze argumenty w sprawie reform polskiego sądownictwa. Mamy nadzieję, że spotkanie przybliży nas do zakończenia sporu o praworządność – komentował po zakończeniu wysłuchania wiceminister Szymański.