Obniżanie uposażenia lub diety parlamentarzysty za nielicujące z pełnioną funkcją zachowanie na sali posiedzeń oraz w innych miejscach, w których przebywają posłowie i senatorowie — przewiduje nowela ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
O podpisaniu noweli poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.
Celem nowelizacji, którą Sejm uchwalił w połowie czerwca, jest rozszerzenie ustawowych przesłanek, które pozwalają na określenie w regulaminach Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego zasad obniżania uposażenia posłów i senatorów oraz zasad obniżania i utraty prawa do diety parlamentarnej posłów i senatorów.
W uzasadnieniu noweli podkreślono, że «mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu». Posłowie i senatorowie reprezentują Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze całego kraju i poza nim, dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji, również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora — zaznaczono.
Do naruszenia powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego — zgodnie z nowelizacją — może dojść na ich posiedzeniach lub na posiedzeniach ich organów, tj. Prezydium Sejmu, Prezydium Senatu, Konwencie Seniorów, komisjach sejmowych i senackich oraz Zgromadzenia Narodowego. Obniżenie uposażenia będzie możliwe również w przypadku «naruszenia w rażący sposób spokoju lub porządku» na terenie będącym w zarządzaniu Kancelarii Senatu.
Zgodnie z dotąd obowiązującymi przepisami dieta lub uposażenie parlamentarzystów może być obniżone w trzech przypadkach: zachowań, które uniemożliwiają pracę izb, nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego i ich organów oraz naruszenia «swoim zachowaniem na sali posiedzeń» powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia .