Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek, że w czasie swojej wizyty w USA spotka się z m.in. z grupą kongresmenów. Jak mówił, chce im podziękować za to, że występują o to, by w Polsce funkcjonowały stałe bazy wojsk amerykańskich.
Prezydent USA Donald Trump wraz z pierwszą damą przyjmą 18 września w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą; będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu.
Tematami rozmów prezydentów Polski i USA mają być bezpieczeństwo, geopolityka, polsko-amerykańska współpraca wojskowa, współpraca sojusznicza między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, kontakty gospodarcze, w tym inwestycje amerykańskie w Polsce i możliwości zwiększenia obrotu handlowego między Polską a USA, w tym także w dziedzinie energetyki .
«Będę (w USA) kilka dni wcześniej od pana prezydenta Andrzeja Dudy. Jadę do Kongresu, by spotkać się z po raz kolejny z kongresmenami — już po raz trzeci — i podziękować im za inicjatywy, które zostały przedstawione, choćby z końca maja, to jest projekt ustawy budżetowej na 2019 r., w którym są przewidziane większe nakłady na obronność USA. W tym na wszystko, co powoduje, że wydatki są dokonywane na rzecz wojsk amerykańskich stacjonujących poza granicami kraju» — powiedział we wtorek w Polsat News Błaszczak.
Zapowiedział, że będzie rozmawiał z senatorem Jamesem M. Inhofem, który był inicjatorem tego projektu ustawy oraz senatorem Thornberrym, przewodniczącym amerykańskiej komisji obrony narodowej, który także wsparł tę inicjatywę. «Spotkam się także z kongresmenami, którzy podpisali wystąpienie, list do mojego odpowiednika, sekretarza obrony Jamesa Mattisa, którzy występują o to, by w Polsce były stałe bazy wojsk amerykańskich» — zapowiedział.
Pytany, jak Polska chce przekonywać USA, by te bazy były, Błaszczak zaznaczył, że «to jest proces», w którym będziemy przekonywać, że jesteśmy wiarygodnymi sojusznikami w ramach NATO. Jak ocenił szef MON, Polska «jest na dobrej drodze, by osiągnąć swój cel».
Na pytanie, czy rozmowy w USA będą dotyczyć produkcji w Polsce jakiejś części uzbrojenia, Błaszczak przypomniał, że podpisał kontrakt z Amerykanami, który «dotyczy kupienia baterii Patriot, a więc nowoczesnego sprzętu, skutecznego sprzętu». Zaznaczył, że trwa proces modernizacji polskich sił zbrojnych, w czasie którego — jak mówił — «zastępujemy sprzęt postsowiecki nowoczesnym sprzętem». «Chcemy, by był on kompatybilny ze sprzętem NATO i USA» — zaznaczył.
Szef MON był też pytany o «plotki dotyczące tego, że miałby zostać marszałkiem Sejmu w zastępstwie Marka Kuchcińskiego». «Nie zamierzam zmieniać swojej służby w ministerstwie, bo tak traktuję moją misję w Ministerstwie Obrony Narodowej. Mam świadomość, że nie jestem przypisany do stanowiska, nic mi się nie należy. Zresztą mówił o tym premier Kaczyński w 2015. Nikomu z nas nic się nie należy, jesteśmy powołani do realizowania programu Prawa i Sprawiedliwości » — odpowiedział szef MON.