Домой Polish — mix Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "Zimna wojna" ze Złotymi Lwami, "Kamerdyner"...

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "Zimna wojna" ze Złotymi Lwami, "Kamerdyner" ze Srebrnymi

427
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

 »Zimna wojna» Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona w sobotę Złotymi Lwami, «Kamerdyner» Filipa Bajona — Srebrnymi. Laureatów głównych nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono w sobotę wieczorem. — Sprawdź repertuar kin w całej Polsce. Nowości w świecie filmów, a także baza filmów
«Zimna wojna» Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona w sobotę Złotymi Lwami, «Kamerdyner» Filipa Bajona — Srebrnymi. Laureatów głównych nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fa
«Zimna wojna» została wcześniej doceniona w Cannes za reżyserię. Głównymi bohaterami filmu są Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor. «Zimna wojna» to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja melodramatu dzieje się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.
Produkcja określana jest m.in. jako najbardziej osobiste dzieło Pawła Pawlikowskiego lub jego wyraźnie polski, a jednocześnie najbardziej uniwersalny film. Reżyser — laureat Oscara za «Idę» (2015) — który wyjechał z Polski, gdy miał 10 lat, zadedykował nowy obraz swoim rodzicom. Główni bohaterowie — Zula i Wiktor — noszą ich imiona.
«Zimna wojna» została świetnie przyjęta. W krajowej i zagranicznej prasie oraz mediach społecznościowych mnożą się głosy doceniające arcydzielność filmu. Przez amerykańskie media film jest wskazywany jako jeden z faworytów w wyścigu po Oscary — nie tylko w kategorii «najlepszy film nieanglojęzyczny», ale także w głównych kategoriach, w tym m.in. najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W najbliższy poniedziałek dowiemy się, czy «Zimna wojna» została wybrana na polskiego kandydata do Oscara.
«Kamerdyner» doceniony Srebrnymi Lwami to epicka opowieść o miłości, która rozwija się wbrew konwenansom na tle wielkiej historii. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia rozpoczyna się w 1900 roku, gdy na świat przychodzi Mateusz Krol (Sebastian Fabijański). Kaszubski chłopiec po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Syn wieśniaczki dorasta u boku Marity, swojej rówieśniczki, córki von Kraussów (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się uczucie, w tle którego toczy się historia — m.in. pierwsza wojna światowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości, druga wojna światowa i zbrodnia w Piaśnicy.
W filmie «Kamerdyner», który od piątku można oglądać na ekranach kin, ważny jest ojciec chrzestny Mateusza Krola — postać patrioty i działacza Bazylego Miotke inspirowanego Antonim Abrahamem, «królem Kaszubów». Gra go Janusz Gajos, obok którego na ekranie zobaczymy także m.in. Adama Woronowicza, Annę Radwan, Borysa Szyca, Łukasza Simlata, Daniela Olbrychskiego, Kamilę Baar-Kochańską, Marcela Sabata oraz Sławomira Orzechowskiego. Premiera «Kamerdynera» według scenariusza Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego i Marka Klata wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę nieodległości.
«Kamerdyner» w Gdyni został doceniony także za pierwszoplanową rolę męską Adama Woronowicza, charakteryzację (Ewa Drobiec, Mira Wojtczak) oraz muzykę (Antoni Komasa-Łazarkiewicz). «Zimna wojna» zebrała także nagrody za dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski) i montaż (Jarosław Kamiński)

Continue reading...