Krajowa Rada Sądownictwa nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.
Krajowa Rada Sądownictwa wstrzyma działania, nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i w ten sposób zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE — zapowiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.
Polski rząd prowadzi prawne analizy decyzji podjętej przez Trybunał Sprawiedliwości UE; po ich zakończeniu będziemy mogli mówić o dalszych krokach…
W końcu sierpnia prezydent Andrzej Duda ogłosił nabór na 11 sędziów SN. W związku z tym do KRS wpłynęło 25 kandydatur. W październiku Rada wyznaczyła zespoły, które mają ocenić kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.
Z kolei 19 października Trybunał Sprawiedliwości UE – przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej – podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
TSUE chce m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. Wstrzymane ma również być mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali wysłani na emeryturę.
Sędzia Mazur przekazał, że KRS na posiedzeniu w przyszłym tygodniu pochyli się nad postanowieniem TSUE.
– Nasza sytuacja, jeśli chodzi o jeden z tych organów państwa, do którego skierowane jest to postanowienie, jest o tyle komfortowa, że z naszej strony wystarczające jest zaniechanie działań. Jest tam oczekiwanie takie, żeby wstrzymać procedurę powoływania sędziów SN – mówił przewodniczący KRS.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej…
Zaznaczył, że kolejnym krokiem w obecnej procedurze powoływania sędziów Sądu Najwyższego jest podjęcie przez KRS uchwały o wezwaniu kandydatów na sędziów na spotkania z zespołami oceniającymi kandydatury.
– I takiej uchwały pewnie nie podejmiemy. Nie będziemy nikogo wzywać, nie będziemy nic robić i w ten sposób zastosujemy się do postanowienia TSUE. Jak oczekuje się od nas żebyśmy wstrzymali działania, to je wstrzymujemy, czyli nic nie robimy – dodał.
Przewodniczący KRS zapowiedział też, że Rada na najbliższym posiedzeniu przyjmie zapewne postanowienie TSUE do wiadomości, ale nie będzie podejmowała w tej sprawie żadnych formalnych uchwał.
– Raczej to się może dokonać na zasadzie de facto, tzn. nie ma działań i stosujemy się, nie zajmując też stanowiska w formalny sposób, co zawsze daje później asumpt do krytyki – stwierdził Mazur.