Вчора президент США Джо Байден опублікував у Twitter фотографію жовтого плаката, на якому синім кольором написано слово Believe
Чим жила країна 20 березня 2023 року
● Загадка від Байдена. Вчора президент США Джо Байден опублікував у Twitter фотографію жовтого плаката, на якому синім кольором написано слово «Believe» («Вірити»). Плакат з’явився над дверима, що ведуть до Овального кабінету. У самому твітті Байден написав лише одне слово «завтра». Що саме означає це повідомлення, ані Байден, ані представники Білого дому не пояснили.
А коли в Києві завечоріло:
● Новий пакет допомоги від Вашингтону. Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про пакет військової допомоги Україні на $350 млн. Він включає більше снарядів для РСЗВ HIMARS, гаубиць і БМП Bradley, ракети HARM, протитанкову зброю та патрульні катери.
Повідомлення Байдена — стосувалось воно нового пакету допомоги або ж ні, — з’явилося на тлі інформації про весняний контрнаступ ЗСУ, а також візиту у Москву лідера КНР Сі Цзіньпіна.
● Сі приїхав до Пу. Лідер Китаю Сі Цзіньпін прибув до Москви з дводенним візитом. Роблячи перші заяви на місці, керівник КНР назвав РФ «надійним партнером». І додав, що Китай готовий стояти на варті світопорядку, заснованого на міжнародному праві, разом із РФ. «Китай і Росія — добрі сусіди та надійні партнери, пов’язані горами та річками», — сказав Сі Цзіньпін.
Лідер КНР додав, що «у неспокійному світі» готовий разом із Москвою «рішуче відстоювати ооноцентричну міжнародну систему». Він також висловив сподівання, що його візит до Росії надасть «нового імпульсу розвитку російсько-китайських відносин і стратегічної взаємодії».
Це перший візит Сі Цзіньпіня до РФ за чотири роки. Також він стане першим лідером, який зустрінеться з Путіним після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського диктатора.
● Спинити війну можна вже сьогодні. «Раніше Китай говорив про важливість дотримання суверенітету та територіальної цілісності в Україні. Ми хотіли б бачити, як президент Сі виступає за це під час розмови з Путіним. Ця війна та її наступ на суверенітет України можуть закінчитися сьогодні, якщо Росія виведе свої війська з України. Тож ми сподіваємось, що президент Сі використає цю можливість, щоб натиснути на президента Путіна, щоб він припинив бомбардування українських міст, лікарень, шкіл і зупинив деякі з цих звірств, які ми бачимо щодня», — передала заяву представника британського прем’єра Ріші Сунака The Guardian.
● Таємний тет-а-тет. Сьогодні у Сі та Путіна запланована закрита зустріч тет-а-тет, а завтра — розширені перемовини за участі делегацій. На момент написання цього тексту результатів втаємниченої бесіди двох співрозмовників ще не було.
● Обмін паперовими словами. Перед зустріччю в Москві російський диктатор та керівник Китаю написали статті про відносини країн.
Текст Сі Цзіньпіна опублікувала Російська газета. Глава Китаю знову назвав повномасштабну війну «українською кризою» та повторив, що Пекін «займає об’єктивну та неупереджену позицію, докладає активних зусиль до сприяння примиренню та мирним переговорам». Він згадав оприлюднений Китаєм документ з позицією щодо «врегулювання» повномасштабної війни РФ проти України, який складається з 12 пунктів, назвавши його «конструктивним чинником у нейтралізації наслідків кризи та просуванні політичного врегулювання». За його словами, «складні проблеми не мають простих рішень».
Текст Путіна опублікувала китайська Женьмінь жибао. Диктатор цинічно згадав про «повагу до Статуту ООН» та «гуманітарних норм», знову почав звинувачувати Захід, поскаржившись на «односторонні санкції, які мають скасувати». Він заговорив про «дипломатичне врегулювання» війни, але заявив, що нібито це треба робити не на основі «ультиматумів», які завжди висуває сама РФ. Господар Кремля заявив, що вітає готовність Пекіна «зіграти конструктивну роль» у врегулюванні розв’язаної Росією повномасштабної війни проти України.
● «Коли український народ захистить себе, коли на нашій землі буде відновлено силу Статуту ООН, силу справедливості — це дасть гарантії миру і для багатьох інших частин світу», — написав у ТГ після перших новин про прибуття китайського лідера у РФ президент Володимир Зеленський.
● А потім буде Зеленський? Після візиту до Москви глава КНР Сі Цзіньпін проведе телефонну розмову із президентом Володимиром Зеленським, повідомила Financial Times із посиланням на джерела. Це стане першим прямим контактом Сі Цзіньпіна та Зеленського з початку повномасштабного вторгнення РФ до України.