Домой Polish — mix Źródła porażek technologicznych firm Gazeta Bankowa

Źródła porażek technologicznych firm Gazeta Bankowa

211
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Wiele transformacji technologicznych nie przynosi spodziewanego sukcesu. Widać to w wynikach przeprowadzonego przez Strategy& Polska badania “Inwestycje w
Wiele transformacji technologicznych nie przynosi spodziewanego sukcesu. Widać to w wynikach przeprowadzonego przez Strategy& Polska badania “Inwestycje w technologie: jak osiągnąć maksymalne zwroty?”.
Eksperci z firmy doradztwa strategicznego wchodzącej w skład PwC uważają, że jest to m.in. efekt złej komunikacji pomiędzy decydentami w firmach — w relacjach działu IT z biznesem. Ograniczone wykorzystanie potencjału technologii jest jedną z głównych bolączek nie tylko polskiej, ale i światowej drogi do koniecznej transformacji. Co więcej, jedynie tylko 10 proc. przedstawicieli biznesu i 33 proc. osób z działów IT twierdzi, że współpraca między nimi w trakcie zmiany była efektywna, z kolei aż 84 proc. ankietowanych uważa, że ustalenie wymagań biznesowych i wypracowywanie rozwiązań zajęło za dużo czasu. Nieefektywna współpraca często prowadzi do realizacji projektu w niepełnym zakresie oraz do przekroczenia terminów i budżetów — wynika z raportu Strategy& Polska.
W przeprowadzonym badaniu Strategy& aż 43 proc. ankietowanych przedstawicieli polskich firm przyznało, że w projektach transformacji technologicznych w ich organizacjach maksymalny zwrot z inwestycji w technologię nie został osiągnięty. Jednym z kluczowych problemów, na które wskazują wyniki raportu jest także brak wspólnej wizji transformacji technologicznej wśród liderów. Ponad 50 proc. ankietowanych firm, które nie osiągnęły maksymalnych zwrotów z inwestycji w technologię przyznało, że komunikacja w ich projektach pomijała kluczowych interesariuszy. Tego rodzaju problem utrudnia zrozumienie nadchodzących zmian i znacząco ogranicza możliwość osiągania zwrotów z inwestycji w technologię. Co więcej, 56 proc. respondentów z firm, które nie osiągnęły maksymalnych zwrotów z inwestycji w technologię przyznało, że brakowało wspólnej wizji wśród liderów, co prowadzi do chaosu komunikacyjnego i utrudnia osiągnięcie wyznaczonych celów. Jednocześnie większość transformacji technologicznych charakteryzuje problem braku zasobów ludzkich — 54 proc. ankietowanych jako główne wyzwanie transformacji technologicznej wskazała niewystarczające zasoby ludzkie. W obliczu ograniczonych zasobów ludzkich, odpowiednie zarządzanie zmianą jest kluczowe dla osiągania maksymalnych wyników.
“Firmy planują przeznaczyć około 4500 miliardów dolarów na inwestycje w technologię tylko w 2023 roku. Wykorzystanie narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją (AI), metaverse, chmurą obliczeniową (cloud), automatyzacją i robotyzacją nabiera przyspieszenia. Rosną też nakłady na cyberbezpieczeństwo.

Continue reading...