Домой Polish — mix Wizjoner czy podżegacz? Henry Kissinger kończy 100 lat

Wizjoner czy podżegacz? Henry Kissinger kończy 100 lat

237
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Przez jednych uwielbiany, przez innych potępiany; żaden inny amerykański polityk nie jest tak doświadczony i zarazem tak kontrowersyjny jak Henry Kissinger. Stulatek nadal woli patrzeć w przyszłość niż w przeszłość.
Gdy w latach 70. Henry Kissinger odwiedził Pałac Wersalski na przedmieściach Paryża, dziennikarze zapytali go, jak podoba mu się okazała Sala Lustrzana. „Wspaniała”, powiedział Kissinger i dodał, że zobaczył siebie „w otoczeniu geniuszu”.
Dla swoich zwolenników Henry Kissinger jest dyplomatycznym geniuszem, który jak mało kto pielęgnował sztukę politycznego osiągania celów. Dla krytyków jest on żyjącym zbrodniarzem wojennym i przereklamowanym dyplomatą. Dla większości zaś jego polityczne dziedzictwo znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma biegunami.
Podczas pełnienia funkcji doradcy ds. polityki zagranicznej, a następnie sekretarza stanu USA pod rządami prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, Kissinger odegrał kluczową rolę w zakończeniu wojny w Wietnamie, wprowadzeniu polityki odprężenia ze Związkiem Radzieckim, przywróceniu stosunków z Chinami i obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta Chile w 1973 roku.
Sto lat po tym, jak w bawarskim mieście Fuerth, w żydowskiej rodzinie, urodził się Heinz Alfred Kissinger, jest on nadal uważany za personę ciężkiego kalibru w polityce zagranicznej. A także za osobę, która nie stroni od wyrażania swoich poglądów na tematy geopolityczne. W ostatnich latach Kissinger wielokrotnie ostrzegał również przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Jego zdaniem jest ona „równie niebezpieczna jak broń nuklearna”.Cel uświęca wszystkie środki
Apel Kissingera z listopada ubiegłego roku o zakończenie rosyjskiej wojny w Ukrainie poprzez wynegocjowanie pokoju również wywołał poruszenie. Jego wezwanie pojawiło się w czasie, gdy zachodni sojusznicy Ukrainy właśnie zaczęli znacząco zwiększać pomoc wojskową dla Kijowa.
Kissinger argumentował, że szybkie podjęcie rozmów jest konieczne, aby uniknąć kolejnej wyniszczającej wojny. Rząd w Kijowie oskarżył go wówczas o prowadzenie polityki ustępstw wobec agresora.
Ekspert ds. Chin i politolog Ken Lieberthal, który współpracował z Kissingerem kilka razy w ciągu ostatnich dziesięcioleci, mówi, że Kissinger „ma jasne wyobrażenie o tym, co należy zrobić i jak dotrzeć do celu”.

Continue reading...