Przyszłość Ukrainy jest w NATO — głosi komunikat NATO ze szczytu w Wilnie.
Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Potwierdzamy naszą decyzję ze szczytu w Bukareszcie, że Ukraina zostanie członkiem NATO, i dziś uznajemy, że droga Ukrainy do Sojuszu nie wymaga już Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) — głosi komunikat NATO ze szczytu w Wilnie. Z kolei rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller podczas wtorkowego briefingu prasowego powiedział, że „warunki, jakie Ukraina musi spełnić, by wejść do NATO, nie są tajemnicą”.
Komunikat wydany we wtorek przez szefów państw i rządów krajów NATO podkreśla, że sojusz będzie bronił każdego cala terytorium państw członkowskich, jak i miliarda ich mieszkańców, zgodnie z Artykułem V Traktatu Północnoatlantyckiego.
Odnosząc się do wojny Rosji przeciw Ukrainie, sygnatariusze komunikatu piszą, że „nigdy nie uznają nielegalnych i bezprawnych rosyjskich aneksji, włącznie z (aneksją) Krymu”; podkreślają też, że zbrodnie wojenne i okrucieństwa Rosji popełnione w czasie tej wojny nie pozostaną bezkarne.
Rosja musi natychmiast przerwać tę nielegalną wojnę, zaprzestać używania siły przeciw Ukrainie i całkowicie oraz bezwarunkowo wycofać wszystkie swe siły oraz sprzęt z terytorium Ukrainy w obrębie jej uznanych przez społeczność międzynarodową granic
napisano w komunikacie.
CZYTAJ WIĘCEJ:
— Stoltenberg: Potwierdzamy, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Ustaliliśmy pakiet środków i warunków, by przyjąć ją do NATO
— Prezydent Zełenski w Wilnie: NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym
Członkowie NATO zobowiązują się do „dalszego wzmocnienia politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainy broniącej swej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej”.
W pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. Przyszłość Ukrainy jest w NATO
— głosi dalej komunikat, który przypomina, że sojusz zobowiązał się w 2008 roku, podczas szczytu w Bukareszcie, do przyjęcia Ukrainy.
Droga Ukrainy do pełnej integracji euro-atlantyckiej wyszła poza Plan Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan — MAP) (…). Sojusznicy będą nadal popierać Ukrainę i dokonywać przeglądu jej postępów dotyczących interoperacyjności, tak jak dodatkowych, wymaganych reform demokratycznych i dotyczących sektora bezpieczeństwa. Ministrowie spraw zagranicznych (krajów) NATO będą regularnie oceniać te postępy (…). Będziemy mogli wystosować zaproszenie dla Ukrainy do sojuszu, gdy sojusznicy ustalą, że warunki te zostały spełnione
— napisano w komunikacie.
Zwrócono też uwagę na „pogłębiającą się wojskową integrację Rosji i Białorusi”, która stanowi wyzwanie dla stabilności regionu.