Домой Polish — mix W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci a system „zachęt” do macierzyństwa...

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci a system „zachęt” do macierzyństwa i rodzicielstwa nie działa

112
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Wielu ekspertów wskazuje, że czynnikiem hamującym Polki przed decyzją o ciąży jest nie tylko brak bezpieczeństwa socjalnego czy lęk przed wojną, ale restrykcyjne prawo antyaborcyjne.
Urodzeń żywych: 259,9 tys. od lipca 2023 roku do czerwca 2024 roku. Mniej niż w całym roku 2023, 2022, 2021. itd.Wprawdzie danych GUS z kolejnych dwunastu miesięcy nie powinno się zestawiać z danymi rocznymi, ale stwierdzenie, że nie napawają one optymizmem, jest daleko posuniętym eufemizmem.
Dość powiedzieć, że dwa ostatnie miesięczne odczyty – ostateczny za maj (21 tys. urodzeń) i szybki szacunek za czerwiec (19 tys.) pokazują, że szorujemy po dnie – tak źle jak w czerwcu jeszcze nie było (w grudniu 2023 roku odnotowano 19,1 tys. urodzeń). Jeszcze kilka lat temu, krótko przed pandemią, normą było ok. 30 tys. narodzin miesięcznie – a już wówczas eksperci bili na alarm, mówiąc o niskiej dzietności Polek i o tym, że grozi nam katastrofa demograficzna.

Ostatnie lata zmieniły sytuację o tyle, że grozi nam owa katastrofa bardziej. Albo raczej – że już jesteśmy jej nie tyle świadkami, co uczestnikami, a być może – mowa zwłaszcza o pokoleniu obecnych czterdziesto-, pięćdziesięciolatków – ofiarami, bo to osoby będące teraz w szczytowym momencie kariery zawodowej przeżyją prawdziwy szok za kilkanaście lat, ćwierć wieku – dowiadując się, że na ich emerytury nie ma komu pracować. Ustawowe podniesienie wieku emerytalnego nie będzie konieczne – aby żyć, trzeba będzie po prostu, dalej pracować. Nie jest to zresztą rzeczywistość, która byłaby całkiem obca zachodnim społeczeństwom. Dlaczego Polki nie chcą rodzić
Można się oczywiście spodziewać, że nowe minima urodzeń sprowokują kolejną falę dyskusji pod roboczym tytułem: „dlaczego Polki nie chcą rodzić dzieci?”. Pół biedy, jeśli będą to dyskusje eksperckie, nawet jeśli dość jałowe, bo przecież odpowiedzi są oczywiste.

Continue reading...