Домой Polish — mix Pożar w kamienicy w Poznaniu. Czy mieszkańcy budynków sąsiadujących wrócą do mieszkań?

Pożar w kamienicy w Poznaniu. Czy mieszkańcy budynków sąsiadujących wrócą do mieszkań?

115
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

— W żaden sposób nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa ze strony tego obiektu, który uległ tak dużej degradacji technicznej w wyniku tego wybuchu i pożaru — zapowiedział powiatowy inspektor nadzoru budowlanego mgr inż. Paweł Łukaszewski. Co teraz czeka mieszkańców Poznania, którzy do tej pory sąsiadowali z kamienicą, w której doszło do wybuchu i pożaru?
Przed północą w sobotę 24 sierpnia w kamienicy w Poznaniu przy ul. Kraszewskiego doszło do pożaru, a w trakcie działań ratowniczych do wybuchu. Obrażeń doznali strażacy oraz osoby postronne. W wyniku zdarzenia zmarło dwóch strażaków.
REKLAMA

Zobacz wideo Demokraci i Republikanie rozpoczęli wyborczy wyścig o pokój w Gazie
Pożar kamienicy w Poznaniu. Co z mieszkańcami sąsiednich kamienic?
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego mgr inż. Paweł Łukaszewski w rozmowie z dziennikarzem portalu TVN24 przekazał, co czeka mieszkańców kamienic sąsiadujących z budynkiem, w którym doszło do pożaru. Front kamienicy, która spłonęła, stanowi teraz największe zagrożenie dla sąsiednich budynków.
— Ta ściana osłonowa od strony ulicy jest w najgorszym stanie, jest odchylona od pionu. Również ściany szczytowe po jednej i po drugiej stronie stanowią potencjalne zagrożenie. Konstrukcja w tej chwili jest całkowicie odzespolona. Tam nie ma żadnych elementów łączących. Nie ma klamer spinających tę konstrukcję. W związku z tym, jeśli warunki atmosferyczne będą niekorzystne, są obawy o to, czy te elementy, które są luźne, niestabilne konstrukcyjnie, nie ulegną dalszemu uszkodzeniu — poinformował inspektor.
Jak już wiadomo, fragmenty kamienicy, w której doszło do wybuchu, uderzały w budynki po drugiej stronie. Dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie, w jakim są stanie. — Musiałem podjąć decyzję o wyłączeniu jednego budynku w całości (kamienica po prawej stronie względem tej, w której doszło do eksplozji — red.). Ten budynek po lewej stronie w mniejszym zakresie, tylko jeden jego segment jest wyłączony z użytkowania — przekazał mgr inż. Paweł Łukaszewski.
Inspektor dodał również, że o ewentualnym powrocie lokatorów tych kamienic, które zostały wyłączone z użytkowania, będzie można mówić dopiero wtedy, kiedy budynek, w którym doszło do wybuchu, zostanie rozebrany.

Pożar kamienicy w Poznaniu. Wojewoda zapowiada wsparcie dla mieszkańców
Obecnie całkowicie jest wyłączony z ruchu pas ulicy przy kamienicy oraz sąsiadujące z nią chłodniki. — Może to potrwać do rozbiórki kamienicy i do wyeliminowania zagrożenia bezpieczeństwa z jej strony. To kwestia dni, może tygodni. To kwestia tego, jak właściciele tej kamienicy przeprowadzą roboty rozbiórkowe — przekazał inspektor.
— W żaden sposób nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa ze strony tego obiektu, który uległ tak dużej degradacji technicznej w wyniku tego wybuchu i pożaru.

Continue reading...