W Polsce jesteście czymś więcej, niż częścią rodziny. Jesteście Instytucją. Pogotowiem. Powiernikami. Często Ostatnią Deską Ratunku – napisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w liście do babć i dziadków z okazji ich święta.
Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia (w sobotę), a Dzień Dziadka – 22 stycznia (w niedzielę).
„W Polsce jesteście czymś więcej, niż częścią rodziny. Jesteście Instytucją. Pogotowiem. Powiernikami. Często Ostatnią Deską Ratunku” – dodała.
Podkreśliła, że nie do przecenienia jest pomoc, jakiej babcie i dziadkowie udzielają rodzicom, często zabieganym, między pracą, obowiązkami domowymi i zadaniami wychowawczymi. Wskazała, że to dziadkowie najczęściej mają czas dla wnuków.
„Życzę zatem wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, aby mogli cieszyć się pogodną i radosną jesienią życia. Jeśli czują się na siłach, niech kontynuują pracę zawodową, ucząc młodych. Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków” – zakończyła.
W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka świętować będzie ok. 75 proc. osób w wieku 50+ i przeciętnie mogą się one spodziewać życzeń od trojga wnucząt – wynika z opracowania Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przygotowanego na podstawie Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie”.
Badanie pokazało, że Polacy w wieku 50+ nie tylko mają wnuki częściej, lecz także przeciętnie o jednego więcej niż dziadkowie w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy.
Wśród wszystkich badanych osób 50+ mających wnuki, niemal co druga deklarowała zajmowanie się nimi pod nieobecność rodziców. Polscy dziadkowie i babcie poświęcali na opiekę nad wnukami o ponad trzy godziny tygodniowo więcej niż dziadkowie i babcie w innych krajach, z każdym wnukiem przeciętnie spędzając ok. 9 godzin tygodniowo.
PAP/RIRM