Домой Polish — mix Jak objęcia wpływają na nastrój?

Jak objęcia wpływają na nastrój?

416
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

NewsHub21 stycznia obchodzono Międzynarodowy Dzień Przytulania. Święto zaczęto obchodzić w latach 70. XX wieku w zachodnioeuropejskim środowisku studenckim, ale jego dokładne pochodzenie nie jest znane. 21 stycznia młodzi ludzie brali się w objęcia bez jakichkolwiek intymnych motywacji.
— Objęciom towarzyszy wydzielanie się hormonu szczęścia, to znaczy, że naprawdę odczuwamy zadowolenie, kiedy przytulamy się do ludzi, których lubimy – powiedziała psycholog Olga Machowskaja w wywiadzie dla RIA Nowosti.
Opowiedziała również, że w poszczególnych państwach objęcia to swego rodzaju oznaka życzliwości, dlatego czasami obejmować mogą się nawet mało znajomi ludzie.
— Na przykład Francuzi się nie tylko bez końca obejmują, ale i całują, ledwie się poznają. To oznacza u nich taki początkowy kredyt zaufania, a my jestesmy w tym sensie dość nieufni… Jeśli w Rosji nieznajomy rzuci się komuś w objęcia, to może to być odebrano jako agresja lub nieprzyzwoite zachowanie. Jest pewna odległość, której nie należy przekraczać – dodaje psycholożka.
— W ogóle przytulanie się dobrze wpływa na człowieka, szczególnie na dzieci… W sytuacjach ekstremalnych, w wypadkach, kataklizmach, kiedy ludzie się gubią, w psychologii są takie sposoby, kiedy się kogoś przytula, to on się uspokaja, stabilizuje, na jakiś czas robi mu się lepiej – wyjaśniła.
Jak często trzeba się przytulać?
Zdaniem Kalistratowy, nie warto stosować twardych „norm” dotyczących liczby objęć.
— Kiedy się mówi, że trzeba się przytulić co najmniej 15 razy dziennie, to na pierwszy plan wysuwa się właśnie liczba. Człowiek przytula się tyle i tyle razy, nie myśląc o tym, w jakim jest stanie i co się z nim dzieje. Lepiej przytulać się wtedy, kiedy ma się na to ochotę – powiedziała.
— Istnieje określona doza, dziecko trzeba przytulać osiem razy dziennie – mówi Olga Machowskaja.
Według niej we współczesnym świecie często odczuwany jest głód sensoryczny: rodzice są zajęci i nie są w stanie dać dzieciom tyle objęć, ile im potrzeba, i nie ma już babć, które wcześniej mogły kompensować ten brak czułości.

Similarity rank: 0
Sentiment rank: 0