Домой Polish — mix Rząd za zmianami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Rząd za zmianami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

487
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

NewsHubCentrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła we wtorek zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Jak podkreślono w komunikacie CIR, przyjęty przez rząd projekt wprowadzi większą ochronę pracownic w ciąży, wykonujących pracę tymczasową. Projekt zakłada, że ich umowy będą przedłużać się do dnia porodu, jeżeli miałoby dojść do ich rozwiązania po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Dzięki temu — zwrócono uwagę — taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.
W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. «Chodzi o wykonywanie tego samego rodzaju pracy, jaką wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie 3 miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę, z przyczyn od niego niezależnych» — podkreślił w komunikacie CIR.
Ponadto, proponowane przepisy nakładają na pracodawcę prowadzenie ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. «Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy» — zaznaczono.
Według projektu ustawy, pracownik tymczasowy będzie mógł być wysłany przez agencje pracy tymczasowej do jednej firmy przez nie więcej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Przepis ten będzie stosowany także do pracodawców, którzy nie będą mogli korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy (w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy).
«Zatem pracodawca, niezależnie od tego czy pracownik tymczasowy będzie kierowany do wykonywania pracy tymczasowej z jednej czy z kilku agencji, nie będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika ponad limity wykonywania pracy tymczasowej określonej w ustawie» — argumentuje CIR.
Projekt ustawy rozszerza «ochronę procesową» pracowników tymczasowych. Jak wskazano, będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.
Proponowane regulacje zobowiązują marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał (za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra pracy), czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników pracy tymczasowej.
Projekt ustawy przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia, w których będą one świadczyć swoje usługi. «Rozwiązanie to ułatwi kontrolowanie działalności agencji zatrudnienia przez Państwową Inspekcję Pracy, ponieważ kontrola tzw. wirtualnych biur jest trudniejsza» — zaznaczono.

Similarity rank: 5.2
Sentiment rank: 5.6