Домой Polish — mix Były ksiądz Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Anglii. Za chęć szerzenia...

Były ksiądz Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Anglii. Za chęć szerzenia mowy nienawiści

775
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Były katolicki duchowny i narodowy aktywista Jacek Międlar został w sobotę rano zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie — poinformowały źródła w brytyjskiej policji. Mężczyzna miał po południu wziąć udział w wiecu radykalnego ugrupowania Britain First. Sprawą zajmuje się brytyjska służba graniczna Border Force, która podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Home Office).
Sobotni wiec Britain First w Telford w pobliżu Birmingham był zapowiadany jako protest przeciwko domniemanemu problemowi molestowania dzieci przez członków lokalnej mniejszości muzułmańskiej i ukrywania tego faktu przez miejscowe władze. Zarzuty te zostały określone przez policję i władze miasta jako nieprawdziwe.
Brytyjskie MSW poinformowało w sobotę, że «jedna osoba została zatrzymana o godz. 8:40 rano na lotnisku Stansted przez służby graniczne». Rzecznik MSW zaznaczył w oświadczeniu, że «wszyscy pasażerowie próbujący wjechać do Wielkiej Brytanii podlegają kontroli służb granicznych i sprawdzeniu, czy nie figurują na listach osób obserwowanych przez policję, siły porządkowe i służby imigracyjne. Za każdym razem kiedy uznajemy, że ktoś stanowi zagrożenie, funkcjonariusze mogą — i robią to — odmówić wjazdu» — zaznaczono.
W odpowiedzi na pytanie o szczegóły zatrzymania i o to, czy Międlarowi odmówiono wjazdu do Wielkiej Brytanii, służby prasowe MSW podkreśliły jednak, że ministerstwo «nie komentuje pojedynczych spraw».
«Wykorzystywanie debaty na wrażliwy temat dla swoich potrzeb»
Protest środowisk narodowych został potępiony przez lokalną poseł Partii Konserwatywnej Lucy Allen, która w przeszłości zajmowała się problemem wykorzystywania seksualnego dzieci. Było to po tym, jak w 2013 roku siedmiu mężczyzn, głównie Brytyjczyków pakistańskiego pochodzenia, zostało skazanych na łączną karę ponad 50 lat więzienia za podobne przestępstwa popełnione w latach 2007-2009.
«Nie ma w Telford miejsca dla Britain First, a sympatycy tej partii nie są tutaj mile widziani. Jest całkowicie nieakceptowalne, aby osoby, chcące promować radykalnie prawicową, antymuzułmańską ideologię, próbowały wykorzystać debatę na tak wrażliwy temat dla swoich potrzeb» — podkreśliła poseł w rozmowie z lokalną gazetą «Shropshire Star».
«Przeciwko doktrynie i religii islamu»
Britain First zasłynęło w przeszłości m.in. wprowadzaniem «chrześcijańskich patroli» w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość muzułmańską. W programie wyborczym podkreślono, że członkowie partii są «przeciwko doktrynie i religii islamu (…), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję», i chcą «ochronić ten kraj politycznie poprawnym multikulturalnym szaleństwem Unii Europejskiej».
Międlar był także zapowiadany jako specjalny gość niedzielnego biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Slough na zachodzie Londynu. Oprócz niego w dyskusji po biegu mieli wziąć udział historycy i członkowie Społecznego Trybunału Narodowego, obywatelskiego sądu ds. zbrodni komunistycznych — Tadeusz Płużański i Leszek Żebrowski.
Apel o zmianę programu
W piątek Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator biegów Tropem Wilczym na całym świecie, wydała oświadczenie, w którym apelowała do organizatorów londyńskiego wydarzenia o «zmianę programu oraz odcięcie się od poglądów, nawołujących do dyskryminacji, nietolerancji i przemocy».
«Celem biegu jest oddanie hołdu oraz godne upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego, którzy kierowali się w swoim życiu zasadą wierności Bogu, Polsce i Honorowi Żołnierza Wojska Polskiego. Państwa działania stoją w sprzeczności z tymi wartościami, a co za tym idzie wypaczają ideę oraz podważają sens całego projektu» — napisała w imieniu Fundacji sekretarz zarządu, Lidia Luboniewicz.
O odwołanie wydarzeń z udziałem Międlara apelowały także brytyjskie organizacje antyfaszystowskie i walcząca z mową nienawiści organizacja «Hope not Hate». Podnosiły także kwestię w ich opinii antysemickich wypowiedzi Leszka Żebrowskiego.
Wystąpił z zakonu
W kwietniu 2016 roku ks. Międlar odprawiał mszę świętą przy okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, Międlar, który kilka miesięcy później przestał być duchownym, w kazaniu nazwał narodowo-katolicki radykalizm «chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski». — Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (…) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm — miał mówić podczas mszy.
Po tych uroczystościach Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
Radio ZET, polsatnews.pl

Similarity rank: 6.7
Sentiment rank: -1.2